Ustawy norymberskie z podpisem Hitlera na wystawie [ZDJĘCIA]

Ustawy rasowe, na mocy których m.in. odbierano Żydom obywatelstwo niemieckie, zostały wystawione przez Archiwum Narodowe w Waszyngtonie.

Oryginalne dokumenty można obejrzeć na specjalnej wystawie w Waszyngtonie. Amerykańskie Archiwum Narodowe otrzymało je od biblioteki Huntington niedaleko Los Angeles.

Skąd dokumenty? Amerykańcy żołnierze odnaleźli dokumenty 27 kwietnia 1945 roku w jednym z niemieckich banków. Przekazano je generałowi George'owi Pattonowi, który postanowił wywieźć je z Niemiec, by służyły jako dowód w procesach przeciw nazistom. Patton później przekazał dokumenty do biblioteki Huntington.

Ustawy norymberskie zostały uchwalone przez Reichstag 15 września 1935 roku. Tuż po tym ich zapisy ogłoszono na zjeździe NSDAP. W skład ustaw norymberskich wchodziły: "Ustawa o obywatelstwie Rzeszy", "Ustawa o ochronie krwi niemieckiej i niemieckiej czci", "Ustawa o barwach i fladze Rzeszy". Na mocy rozporządzeń wykonawczych do tych ustaw odbierano obywatelstwo niemieckie Żydom. Dokumenty definowały też "prawdziwych, rodzimych Niemców" jako osoby, których rodzice i dziadkowie byli Niemcami.

Wystawa potrwa do 18 października.

DOSTĘP PREMIUM