"Bogu dzięki za zmarłych żołnierzy". Baptyści obrażają poległych w Iraku

Członkowie Kościoła Baptystycznego Westboro obrażali zmarłych w Iraku żołnierzy. Podczas ich pogrzebów organizowali antygejowskie manifestacje. Konflikt pomiędzy prawem rodzin do prywatności po śmierci zmarłych a prawem do wolności wyrażania opinii rozstrzygnie Sąd Najwyższy.

Członkowie Kościoła Westboro znani są z poglądu, że śmierć amerykańskich żołnierzy w Iraku jest karą boską za tolerowanie i propagowanie przez USA homoseksualizmu. Śmierć żołnierza jest także karą za jego homoseksualizm. Członkowie wspólnoty dowiadywali się o miejscach i terminach pogrzebów żołnierzy, przyjeżdżali na miejsce i czekali tam z transparentami, na których wypisywali m.in. "Bogu dzięki za zmarłych żołnierzy", "AIDS leczy pedałów". Krzyczeli na przybyłe rodziny.

Jak informuje CNN w swoim serwisie internetowym, zrobiło się o nich głośno w 2006 roku po pogrzebie Matthew Snydera. Rodzina zmarłego żołnierza wytoczyła organizacji proces i wygrała go. Kościół Westboro został oskarżony o pogwałcenie prawa do prywatności i dręczenie psychiczne. Postanowił odwoływać się od wyroku. Jak twierdzą jego członkowie, pogwałcono ich prawo do wolności słowa i wyrażania opinii. Albert Snyder, ojciec zmarłego powiedział z kolei CNN, że działania Kościoła są nieludzkie.

Córka Phelpsa: Nie chcieliśmy nikogo obrazić

W środę strony konfliktu spotkały się w sądzie. Pełnomocnikiem Westboro jest córka głowy Kościoła Westboro pastora Phelpsa, również członkini organizacji - Margie Phelps. Argumentowała, że celem członków Kościoła nie było obrażanie nikogo, a prezentowanie poglądów religijnych oraz politycznych. W tym czasie inni członkowie organizacji, w tym kilkoro dzieci, demonstrowali przed budynkiem sądu. Westboro tworzy przede wszystkim rodzina pastora Phelpsa. Ma on 13 dzieci i 54 wnuków.

Jak informuje CNN, Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć konflikt w ciągu kilku miesięcy.

Kościół Baptystyczny Westboro to kontrowersyjna organizacja chrześcijańska, której pastorem jest Fred Phelps. Swoją siedzibę ma w stanie Kansas. Identyfikuje się z kalwińskim nurtem w baptyzmie, jednak nie należy do żadnej organizacji zrzeszającej Kościoły. Organizacja stworzyła strony internetowe, na których potępia homoseksualizm, Kościół katolicki, muzułmanów oraz Żydów. Organizuje demonstracje podczas parad homoseksualistów.

DOSTĘP PREMIUM