Gej premierem Wielkiej Brytanii? 87 proc. na "tak"

Raj dla homoseksualistów w Wielkiej Brytanii. Według sondaży aż 73 proc. Brytyjczyków nie miałoby nic przeciwko temu, by nauczyciel ich dziecka był gejem. Aż 87 proc. społeczeństwa nie przeszkadzałby premier-homoseksualista.

Społeczeństwo brytyjskie toleruje homoseksualistów - obwieszcza "Daily Telegraph". Brytyjska gazeta publikuje wyniki najnowszego raportu "How Fair is Britain?", według którego zaledwie 40 proc. obywateli Zjednoczonego Królestwa po 55 roku życia uważa pary tej samej płci za "bezwzględnie niewłaściwe". W grupie młodszych badanych odsetek ten wynosi jeszcze mniej - zaledwie 15 proc. młodych Brytyjczyków nie podobają się pary homoseksualne. To ogromna zmiana w porównaniu z rokiem 1994, kiedy w identycznym badaniu aż 70 proc. 55-latków i starszych i ponad jedna trzecia młodych ludzi zadeklarowała negatywne podejście do związków osób tej samej płci.

Nauczyciel gej? 73 proc. na "tak"

Większość Brytyjczyków nie ma nic przeciwko temu, by nauczycielem ich dzieci była osoba o orientacji homoseksualnej. Aprobatę bądź neutralność dla nauczyciela-geja i nauczycielki-lesbijki zadeklarowało 73 proc. rodziców. A już zupełnie nie przeszkadzałby mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa premier-homoseksualista. Zaakceptowałoby go aż 87 proc. społeczeństwa.

Szkoły nie uczą tolerancji

"Wielka Brytania to kraj, który coraz łatwiej radzi sobie ze swoją różnorodnością, dumny z dziedzictwa tolerancji i wspierający ideały równości i praw człowieka" - konkluduje raport. Ale obraz brytyjskiego społeczeństwa, który przedstawia, nie jest idealny. Według danych lesbijki, geje i biseksualiści częściej niż inni doświadczyli przemocy domowej i ataków na tle seksualnym. Powszechne jest też prześladowanie homoseksualnych uczniów w szkołach przez ich kolegów i koleżanki - podkreśla raport. Według danych uważa tak prawie połowa nauczycieli w brytyjskich szkołach średnich. Tylko 1 na 6 nauczycieli jest przekonany, że jego szkoła aktywnie promuje tolerancję dla odmienności seksualnej.

DOSTĘP PREMIUM