Pierwszy załogowy lot prywatnego statku kosmicznego "Enterprise"

Pierwszy w świecie komercyjny statek kosmiczny wykonał udany próbny lot załogowy nad Kalifornią. Po locie z pułapu ponad 14 km zbudowana przez firmę Virgin Galactic jednostka bezpiecznie wylądowała w porcie kosmicznym na pustyni Mojave.

Na wysokości prawie 14 km nad ziemią statek SpaceShipTwo, nazwany VSS "Enterprise", odłączył się od czterosilnikowego samolotu-matki - WhiteKnightTwo "Eve" - i poszybował w przestrzeń, po czym lotem ślizgowym wszedł w atmosferę. Niedługo później piloci Pete Siebold i Mike Alsbury wylądowali eksperymentalną jednostką na płycie lotniska w Porcie Lotniczym i Kosmicznym Mojave na kalifornijskiej pustyni o tej samej nazwie

Statek kosmiczny i szybowiec w jednym

- Pilotowanie VSS "Enterprise" to była przyjemność. Nie tylko dlatego, że ten statek został zaprojektowany po to, żeby z prędkością 3,5 macha (3,5 prędkości dźwięku) lecieć w kosmos, ale i dlatego, że to jeden z najwyżej na świecie latających szybowców - powiedział Siebold.

U progu kosmicznej turystyki

Testowy lot był sprawdzianem dla systemów odłączania "Enterprise" od samolotu-matki. Sprawdzone zostały też systemy lądowania. To sukces amerykańskiej firmy Virgin Galactic, która z pomocą VSS "Enterprise" chce rozwinąć turystykę kosmiczną.

DOSTĘP PREMIUM