Polska nie zgadza się na udział Rosji w projekcie tarczy antyrakietowej

Nie ma miejsca dla Rosji w projekcie tarczy antyrakietowej. Przynajmniej na razie. Takie oficjalne stanowisko zaprezentował na posiedzeniu szefów MON i MSZ państw NATO minister obrony Bogdan Klich.

- Z Rosją powinniśmy rozmawiać o sprawach, które dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim są ważne. Jedną z nich jest sprawa tarczy antyrakietowej. Ale nie bardzo widzę potrzebę, by Rosja była włączana do tarczy antyrakietowej. A na pewno nie w tym momencie - podkreślił w Brukseli szef MON Bogdan Klich.

Rasmussen: współpracujmy z Rosją

Tymczasem sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, jest zdeklarowanym zwolennikiem rozbudowania obrony przeciwrakietowej w ramach NATO we współpracy z Rosją.

- Jestem przekonany, że na szczycie w Lizbonie dojdzie do porozumienia w kwestii rozwijania przez NATO zdolności do ochrony ludności i terytoriów państw europejskich przed atakiem rakietowym - oświadczył Rasmussen na czwartkowym spotkaniu w Brukseli. - Równolegle powinniśmy zaoferować Rosji możliwość współpracy z NATO i dzielić się z Rosjanami efektami tej współpracy - dodał sekretarz generalny NATO.

Nowa strategia NATO. Co z tarczą?

- Rosja powinna być zaproszona do dialogu i o tym akurat mówi nowy projekt koncepcji strategicznej NATO - przyznał Bogdan Klich.

Szef resortu obrony uczestniczył w posiedzeniu ministrów obrony i spraw zagranicznych państw NATO w kwaterze głównej Sojuszu. Omawiany jest tam m.in. projekt nowej koncepcji strategicznej NATO na następne 10 lat. Nowa strategia ma być przyjęta na listopadowym szczycie w Lizbonie. Jednym z jej elementów ma być właśnie obrona przeciwrakietowa.

DOSTĘP PREMIUM