Watykan do Sarkozy'ego: nie chcemy tu twojej żony

Benedykt XVI wymógł na Nicolasie Sarkozym, by zostawił żonę w domu - pisze brytyjski ?Daily Telegraph?. Watykan chciał uniknąć zestawiania we włoskiej prasie zdjęć papieża i roznegliżowanych fotografii francuskiej Pierwszej Damy - pisze prasa nad Sekwaną.

"Carla Sarkozy nie jest mile widziana w Watykanie". SMS o takiej treści miała wysłać do Pałacu Elizejskiego watykańska dyplomacja przed 30 - minutową audiencją francuskiego prezydenta u papieża na początku października - piszą francuskie media.

Watykan boi się nagich zdjęć Carli Bruni

" Stolica Apostolska chciała uniknąć pierwszych stron gazet okraszonych wspólnymi zdjęciami Carli i papieża obok starszych - lecz ostrzejszych - zdjęć (Pierwszej Damy -red.) - napisał francuski satyryczny tygodnik "Le Canard Encha^né".

Telefoniczna dyplomacja watykańska okazała się skuteczna - podczas, gdy Nicolas Sarkozy bawił w Watykanie, Carla została w Paryżu. Pałac Elizejski nie skomentował nieobecności żony prezydenta Francji w Watykanie.

Sarkozy chce odzyskać głosy katolików

Według obserwatorów Sarkozy zabiegał o audiencję u papieża, by zyskać popularność wśród francuskich konserwatywnych katolików po tym, jak jego wizerunek nadszarpnęła kontrowersyjna akcja wydalenia z Francji przebywających tam nielegalnie Romów. Według sondaży popularność prawicowego prezydenta w tej grupie spadła w ostatnim roku z 61 do 47 proc.

Choć zastrzeżenia Watykanu skupiły się na osobie jego żony, sam wychowany w katolickiej rodzinie Sarkozy również nie miał czym pochwalić się papieżowi - jest dwukrotnym rozwodnikiem.

DOSTĘP PREMIUM