"W Meksyku łatwo zabić dziennikarza i pozostać bezkarnym"

Wytłumaczcie nam, czego od nas chcecie, co możemy publikować a czego nie- takie zdanie pojawiło się na pierwszej stronie jednego z meksykańskich dzienników po tym, jak zabity został pracujący tam fotoreporter. Dziennikarze, którzy są łatwym celem dla gangów narkotykowych, czekają na zmiany i zwiększenie ich ochrony, zapowiedziane przez prezydenta Felipe Calderona.

Zabity we wrześniu fotoreporter pracował w dzienniku El Diario de Juarez, którego redakcja mieści się w Ciudad Juarez przy granicy z USA. Miasto znane jest z porwań kobiet oraz wojen między kartelami narkotykowymi. Konflikt między przemytnikami pochłania rocznie setki ofiar w tym mieście, tysiące w całym kraju. Często są to osoby niezwiązane z przemysłem narkotykowym, w tym dziennikarze. Według danych organizacji Reporterzy Bez Granic, w tym roku zabitych zostało jedenastu dziennikarzy

"Są zastraszani, porywani, zabijani"

- Dziś bardzo łatwo jest zabić meksykańskiego dziennikarza i nie ponieść żadnych konsekwencji. Nie czują się oni bezpiecznie, nikt nie zapewnia im ochrony. Są zastraszani, porywani, zabijani. W wielu przypadkach nikt nie ściga przestępców- powiedział Mark O'Connor, meksykański przedstawiciel Komitetu Ochrony Dziennikarzy.

Prezydent Meksyku Felipe Calderón zapowiedział, że wprowadzi zmiany prawne, które zapewnią większą ochronę dziennikarzom. Przede wszystkim sprawy przemocy wobec nich mają być kierowane do policji federalnej, ponieważ lokalni funkcjonariusze uważani są za skorumpowanych lub zastraszonych.

- Ataki na dziennikarzy są niedopuszczalne. Powinni zostać powołani specjalni funkcjonariusze, którzy zajmowaliby się tego typu przestępstwami- powiedział Calderón.

Dziennikarz: Nie zamierzam siedzieć cicho akceptując to, co się dzieje

Dla wielu meksykańskich dziennikarzy przemoc i strach jest codziennością. Opisując porachunki między gangami czy demaskując przestępstwa narażają się za zemstę. Handlarze narkotyków, chcąc zademonstrować swoją siłę i wpływy, kontrolują przepływ informacji i karają tych ,którzy nie potrafią się podporządkować.

- Pracuję już od dwudziestu lat, dziennikarstwo to moja pasja, z której nie zrezygnuję. Nie zamierzam też siedzieć cicho akceptując to, co się dzieje- powiedział Augustin Meza, który pracuje w lokalnej stacji telewizyjnej w Ciudad Juarez.

- Zdaję sobie sprawę, że każdego dnia może zdarzyć się nieszczęście. Z tą świadomością przychodzę codziennie do pracy - dodał.

DOSTĘP PREMIUM