Chiny ścigają opozycję: żona noblisty w areszcie domowym

Żona laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla pozostaje w areszcie domowym. Najbliższa rodzina Liu Xia uważa, że chińskie władze będą przetrzymywały żonę noblisty co najmniej do czasu ceremonii wręczenia Nobli - informuje w specjalnym oświadczeniu hongkońskie Centrum na rzecz Praw Człowieka i Demokracji.

Brat Liu Xia, Liu Tong przewiduje, że jego siostrze nie uda się w imieniu męża odebrać 10 grudnia na ceremonii w Oslo Pokojowej Nagrody Nobla. Liu Xia od chwili ogłoszenia decyzji Komitetu Noblowskiego znajduje się w areszcie domowym. Pozbawiono ją możliwości korzystania z telefonu oraz internetu.

Władze więzienia w Jinzhou, gdzie karę 11 lat pozbawienia wolności odbywa Liu Xiaobo, nie zezwoliły na spotkanie noblisty z jego bratem - Liu Xiaoguangiem. W opinii centrum na rzecz praw człowieka stanowi to naruszenie chińskiego prawa, gdyż członkowie najbliższej rodziny osadzonego raz w miesiącu mają zagwarantowaną możliwość spotkania z nim.

Tymczasem aresztami domowymi obejmowani są kolejni dysydenci. Chińskie władze starają się w ten sposób zapobiec ich kontaktom z zagranicznymi dziennikarzami.

TOK FM PREMIUM