Armia USA otwiera się dla gejów. Na chwilę?

Osoby deklarujące otwarcie orientację homoseksualną mogą już zostać żołnierzami USA - informuje ?Guardian?. Jednak, jak pisze brytyjska gazeta, korzystny wyrok sądu w tej sprawie może zostać zakwestionowany przez administrację Baracka Obamy.

Po tym, jak kalifornijska sędzia Virginia Phillips orzekła, że polityka "nie pytaj i nie mów", sankcjonująca konieczność ukrywania przez homoseksualnych żołnierzy swojej orientacji seksualnej, jest niezgodna z prawem, Pentagon nakazał komisjom poborowym przyjmowanie wniosków od jawnych gejów i lesbijek - pisze "Guardian". Rekrutujący mają nie pytać o orientację seksualną, a jeśli kandydat na rekruta ją ujawni - nie dyskwalifikować go.

Obama chce się odwołać

Administracja prezydenta Baracka Obamy rozważa jednak apelację od decyzji kalifornijskiego sądu. Dlatego przed publicznym ujawnianiem orientacji ostrzegają żołnierzy i kandydatów do armii nawet organizacje gejowskie w USA. Aktywiści tych organizacji obawiają się, że w przypadku skutecznej apelacji rządu polityka "nie pytaj, nie mów" zostanie przywrócona. Zgodnie z instrukcją Pentagonu dokładnie takie ostrzeżenie ma usłyszeć każdy otwarcie homoseksualny rekrut.

Przyjmą geja, ale może wylecieć

- Jeśli (rekruci - red.) sami powiedzą, że są gejami, wpiszemy ich na listę (kandydatów do armii - red.), ale powiemy, że ich sytuacja prawna może się zmienić - powiedział agencji AP Douglas Smith, rzecznik komendy rekrutacyjnej armii amerykańskiej w Fort Knox w Kentucky.

Biały Dom chce głosowania nad gejami w Kongresie

Prezydent Barack Obama wielokrotnie deklarował, że sam chce zniesienia polityki "nie pytaj, nie mów". Jednak wyrok kalifornijskiej sędzi jest administracji prezydenta mocno nie na rękę. Waszyngton chce bardziej prestiżowego głosowania w Kongresie. Tymczasem sondaże przed nadchodzącymi wyborami do tej izby wskazują, że po wyborach większość mogą osiągnąć w niej Republikanie, a wielu polityków tej partii, w tym były konkurent Obamy do prezydenckiego fotela, senator John McCain, już zapowiedziało, że zakaz ujawniania orientacji seksualnej w wojsku chce utrzymać.

Armie przyjazne homoseksualistom

Jak podaje "Guardian", obecnie otwartą dla homoseksualistów armię ma dwadzieścia dziewięć krajów świata, w tym Izrael, Kanada, Niemcy i Szwecja.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM