Arab w Żyda kamieniem, Żyd w Araba samochodem

Przywódca grupy żydowskich osadników w Jerozolimie Wschodniej David Be'eri został napadnięty przez grupę palestyńskich wyrostków. Przeciskając się samochodem przez szpaler nastolatków wykonał gwałtowny manewr i uderzył kilku z nich. Jeden z chłopców przekoziołkował nad samochodem. Całe zdarzenie zostało sfilmowane.

Zamaskowani młodzi Palestyńczycy zaczęli rzucać kamieniami w samochód Be'eri'ego - opisuje amerykański blog "Lede". Na filmie z zajścia widać, jak kierowca nagle skręcił w lewo i wjechał wprost w grupę rzucających w niego dzieci. . Jeden z chłopców, mocno uderzony, przekoziołkował po masce i dachu samochodu. 11-latek bezwładnie spadł na asfalt. Próbował się podnieść. Samochód żydowskiego osadnika odjechał z miejsca zdarzenia.

"To wyglądało na próbę linczu"

Podczas, gdy obaj poszkodowani chłopcy zostali odwiezieni do szpitala, Davida Be'eri'ego przesłuchała policja. Według adwokata przywódcy żydowskich osadników Udiego Ragonesa jego klient "poczuł się zagrożony".

- Jego samochód został otoczony przez ponad 10 osób, które zaczeły rzucać kamieniami - mówił Ragones dziennikowi "Jerusalem Post" - Uderzył ich, kiedy próbował uciec z tego miejsca - dodał adwokat. - Wyglądało to tak, jakby atak był zaplanowany - mogło nawet dojść do linczu - zakończył. Według "Lede" uderzeni chłopcy mieli szczęście - nie odnieśli większych obrażeń i następnego dnia zostali wypuszczeni ze szpitala.

Konflikt we Wschodniej Jerozolimie

W dzielnicy Silwan w Jerozolimie Wschodniej wśród 55 tys. Palestyńczyków osiedliło się 70 rodzin żydowskich. Jerozolima Wschodnia jest obszarem spornym. Przez Palestyńczyków uznawana jest za stolicę ich okupowanego przez Izrael państwa. Izraelskie władze z kolei twierdzą, że Jerozolima jest niepodzielną stolicą państwa żydowskiego.

DOSTĘP PREMIUM