Aktywizacja kubańskich blogerów. "Telefon Farinasa jest ciągle zajęty"

"To piękny dzień. Chcemy pogratulować Guillermo, jesteśmy z nim myślami" - blogerzy kubańscy zaczęli już komentować wiadomość o tym, że dysydent Guillermo Farinas dostał Nagrodę Sacharowa.

- Farinas powiedział mi, że gdy o świcie zadzwonił telefon, przestraszył się. Pomyślał, że musiało stać się coś złego, skoro ktoś chce się z nim skontaktować tak wcześnie rano - pisze na swoim blogu Ivan Garcia Quintero, były dziennikarz. Garcia Quintero w 1991 roku został po pierwszy zatrzymany pod zarzutem "rozpowszechniania wrogiej propagandy". Wypuszczono go, jednak później był wielokrotnie zatrzymywany i kontrolowany pod każdym pretekstem.

Bloger nazywa siebie niezależnym dziennikarzem. Jego blog należy do platformy Voces Cubanas , czyli "Kubańskie Głosy", założonej przez Yoani Sanchez. To najbardziej znana na wyspie blogerka, która z powodu wpisów wielokrotnie naraziła się kubańskiemu rządowi.

"Naciskajmy, aby Farinas odebrał nagrodę osobiście"

- Mieszkańcy dzielnicy, w której mieszka Coco (tak nazywają Farinasa przyjaciele - red.) przestraszyli się, gdy zobaczyli tłumy wokół jego domu. Kiedy dowiedzieli się o nagrodzie, postanowili to uczcić. Otworzyli butelkę rumu, którą przyniosła młodzież wracająca z nocnej imprezy. Już o godz. 9.00 dom Coco przypominał wielkie mrowisko. Pełno było przyjaciół, znajomych, członków rodziny, dziennikarzy - pisze Ivan Garcia Quintero.

Gdy o nagrodzie dowiedziała się blogerka Yoani Sanchez, od razu przekazała znajomym dobrą wiadomość na Twitterze. - Jestem tak bardzo szczęśliwa! Chciałam mu pogratulować, ale jego telefon jest ciągle zajęty. W domu Guillermo są już Damy w Bieli - pisała. - Teraz trzeba naciskać, aby udzielono mu pozwolenia na wylot z wyspy i osobiste odebranie nagrody - apeluje Yoani Sanchez.

Kuba nie jest już taka szara

- Wczoraj rano o świcie Kuba była tym, co zwykle, czyli państwem totalitarnym. Aż nagle rozniosła się wiadomość, że Guillermo Farinas dostał Nagrodę Sacharowa. I nagle wszystko wydawało się zupełnie inne, już nie takie szare - czytamy na blogu Intramuros, również należącym do platformy Vocescubanas.

- Jakie podobieństwa są miedzy Farinasam i Sacharowem? Łączy ich życie w systemie, który jest blokadą dla wolności. Oni zburzyli mury. Ryzykowali swoje życie. Gdy udało mi się dodzwonić do Coco, powiedział, że jest to nagroda dla wszystkich Kubańczyków. Że dedykuje ją Orlando Zapacie Tamayo i Pedro Luisowi Boitel - napisali autorzy bloga.

Nagroda Sacharowa przyznawana jest przez Parlament Europejski dla osób szczególnie zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka. Wręczana jest w grudniu dla upamiętnienia uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Inni nagrodzeni Kubańczycy to: aktywista Oswaldo Paya (2002 r.) i Damy w Bieli (2005 r.), czyli matki, żony i siostry opozycjonistów kubańskich skazanych na wieloletnie więzienie, które demonstrują na rzecz ich uwolnienia.

DOSTĘP PREMIUM