Wikileaks ujawnia: okrutne tortury, egzekucje, 66 tys. zabitych cywilów, USA wszystko wiedziały

109 tys. zabitych, w tym ponad 66 tys. cywili i ponad 3,5 tys. żołnierzy USA. Tortury, egzekucje. podejrzenia o oblewanie więźniów kwasem. To obraz wojny w Iraku, jaki wyłania się z prawie 400 tys. tajnych dokumentów, które opublikował w nocy portal Wikileaks.

O setkach tysięcy dokumentów pokazujących skalę okrucieństwa irackiej wojny piszą wszystkie większe zagraniczne gazety. Wojsko ignorowało stosowanie tortur przez władze irackie wobec więźniów - podaje BBC. Protokoły prezentują wojnę oczami zwykłego żołnierza - opisuje "Der Spiegel". Ujawnione raporty "rzucają one nowe światło na konflikt (w Iraku)".

"Der Spiegel": brutalizacja społeczeństwa

"Z tysięcy analiz zagrożenia, raportów o atakach i protokołach z aresztowań można zrekonstruować proces (...) brutalizowania się (irackiego) społeczeństwa, jak porwania, egzekucje i torturowanie więźniów stały się codziennością" - pisze "Spiegel". W dokumentach znajdują się opisy okrutnych tortur, jakim irackie władze poddawały irackich więźniów. Zdarzały się egzekucje, a jeden z irackich żołnierzy był podejrzewany o obcięcie więźniowi palców i poparzenie go kwasem.

Armia nie wszczynała śledztw w sprawach tortur

Choć rzecznik Pentagonu Geoff Morrell utrzymuje, że amerykańscy żołnierze mieli instrukcje, by zgłaszać dowódcom wszelkie zauważone przypadki nadużywania przemocy przez iracką bezpiekę i informować o otrzymanych w tych sprawach raportach, to opublikowane dokumenty sugerują, że akty bestialskiej przemocy odbywały się przy pełnej wiedzy amerykańskich sił w Iraku. Raporty o takich działaniach otrzymywały notę "bez dalszego dochodzenia".

Nie przeszkadzać Irakijczykom w torturach

(...) Dokumenty WikiLeaks pokazują wiele przypadków torturowania więźniów irackich i znęcania się nad nimi przez irackich policjantów i żołnierzy. Ponadto ujawniają, że USA wiedziały o torturach sankcjonowanych przez państwo (irackie), lecz nakazały swym oddziałom, by te nie interweniowały - napisała arabska telewizja Al-Dżazira w oświadczeniu przesłanym agencji AFP.

Ujawnione dokumenty pokazują nieznane dotąd przypadki zabijania cywilów przez siły amerykańskie na punktach kontroli granicznej i podczas przeprowadzanych operacji. Według "New York Times'a", materiały Wikileaks dowodzą, że Pentagon zaniżał liczbę ofiar. Tymczasem amerykańskie władze ustami sekretarz stanu Hilary Clinton "z największą stanowczością" potępiły ujawnienie tajnych dokumentów. Clinton stwierdziła, że tego typu publikacje zagrażają życiu ludzi i są zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Pentagon: oddajcie dokumenty i usuńcie je z sieci

Sam Pentagon również skrytykował Wikileaks za publikację dokumentów. Według amerykańskiego resortu obrony, upubliczniając podobne materiały, WikiLeaks "ryzykuje życie żołnierzy, krajów sprzymierzonych oraz Irakijczyków i Afgańczyków, którzy (...) pracują" dla USA. Pentagon zasugerował, że WikiLeaks powinno natychmiast zwrócić "ukradzione materiały" i jak najszybciej usunąć je z portalu. Tymczasem Wikileaks zarzeka się, że z dokumentów usunięto dane, które mogą wywołać działania odwetowe.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM