Najnowszy raport TI o korupcji na świecie: w Polsce gorzej niż w Botswanie

Dania, Nowa Zelandia i Singapur to państwa, w których korupcja jest najmniejsza - tak wynika z najnowszego raportu organizacji Transparency International opublikowanego dziś w Berlinie. Najgorzej w zestawieniu wypadły Somalia, Afganistan i Birma. Według raportu blisko 3/4 państw na świecie jest postrzeganych jako bardzo skorumpowane.

W porównaniu z 2009 rokiem Transparency International dostrzegła poprawę sytuacji w Bhutanie, Chile, Ekwadorze, Gambii, Haiti, na Jamajce, w Kuwejcie, Macedonii i w Katarze. Jednocześnie pogorszyła się sytuacja w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, na Madagaskarze, w Nigrze oraz w Stanach Zjednoczonych.

Raport na stronie Transparency International - ZOBACZ>>>

Korupcja w Polsce spadła

W tym roku Wskaźnik Percepcji Korupcji (CPI) wyniósł w Polsce 5,3, tyle samo co w Kostaryce i Omanie. Na 178 państw Polska zajęła 41. miejsce. Wyżej od nas uplasowała się m.in. Botswana, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Cypr, Puerto Rico czy USA. W 2009 r. Polska zajmowała w zestawieniu niższe, 49. miejsce ze wskaźnikiem 5,0.

Wskaźnik CPI jest określany na podstawie sondaży wśród przedsiębiorców i specjalistów. Im bardziej przeżarte korupcją państwo, tym mniejszy wskaźnik CPI w skali od 0 do 10.

Wśród państw Unii Europejskiej Polska jest na 18 miejscu. Najbardziej skorumpowane kraje UE to Grecja (3,5), Bułgaria (3,6) i Rumunia (3,7). Najmniej skorumpowane państwa w 2010 r. to Dania, Nowa Zelandia i Singapur, gdzie CPI wyniósł 9,3, oraz Finlandia i Szwecja (9,2).

75 proc. państw na świecie jest "bardzo skorumpowanych"

Najbardziej skorumpowane kraje to Somalia (1,1), Birma, Afganistan (1,4), Irak (1,5), Sudan, Uzbekistan i Turkmenistan (1,6). W blisko trzech czwartych państw Wskaźnik Percepcji Korupcji jest niższy od średniej, są one zatem uważane za bardzo skorumpowane.

- Te wyniki pokazują, że są konieczne dużo większe wysiłki w celu wzmocnienia dobrego zarządzania na świecie - podkreśliła w komunikacie prezes TI Huguette Labelle.

TI apeluje do państw G20

Transparency International wzywa zamożne kraje zrzeszone w grupie G20, by w dobie kryzysu zwiększyły nadzór nad sektorami prywatnym i publicznym. Takie działania połączone ze zwiększeniem przejrzystości w państwie, mają według organizacji pomóc w przezwyciężeniu kryzysu ekonomicznego. Organizacja przekonuje, że należy przyjąć zasadę "zero tolerancji dla korupcji".

Raport został przygotowany na podstawie 13 różnych badań. Były one przeprowadzane między styczniem roku 2009 a wrześniem obecnego.

Transparency International to światowa organizacja pozarządowa, której celem jest zwalczanie korupcji.

TOK FM PREMIUM