Spotkają się rozdzielone koreańskie rodziny

97 rodzin koreańskich spotkało się ze swoimi bliskimi, z którymi zostali rozdzieleni 60 lat temu w wyniku wojny na Półwyspie. Spotkanie mieszkańców Korei Południowej z członkami ich rodzin z Korei Północnej potrwa 3 dni.

Zorganizowano je w górskiej miejscowości w północnej, komunistycznej części Półwyspu Koreańskiego. W spotkaniu uczestniczy ponad 430 osób w wieku od 12 do 96 lat.

Rodziny nie ukrywały ogromnej radości ze spotkania z bliskimi. Tak jak mieszkająca na południu 76-letnia Im Jae-ok, która na spotkanie ze swoim 80-letnim bratem z północy przyjechała ubrana w tradycyjny strój koreański. Na miejsce zbiórki przybyła godzinę przed czasem, do chwili wyjazdu obawiając się, że Korea Północna odwoła w ostatniej chwili spotkanie. Przygotowała dla brata paczkę z ubraniami i pieniądze w amerykańskiej walucie.

Mimo, że od zakończenia konfliktu koreańskiego w 1953 roku minęło ponad pół wieku, to obydwa państwa nadal pozostają w stanie wojny. W 1953 roku podpisano jedynie zawieszenie broni, które obowiązuje do dzisiaj.

Rodziny rozdzielone przez wojnę sprzed lat spotykają się niezwykle rzadko. Do pierwszego kontaktu między rozdzielonymi rodzinami doszło w 2000 roku. Od tego czasu odbyło się 17 spotkań oraz kilka telekonferencji. Kolejne spotkanie zaplanowano na środę.

DOSTĘP PREMIUM