70. Rocznica zwycięstwa w Bitwie o Anglię
Była to zmasowana niemiecka ofensywa lotnicza skierowana przeciwko Wielkiej Brytanii, mająca na celu zdominowanie jej przestrzeni powietrznej oraz przecięcie brytyjskich szlaków komunikacyjnych. Działania te miały być przygotowaniem do niemieckiego desantu na wyspy brytyjskie. Jednak po wyniszczających nalotach, zwłaszcza na Londyn, Niemcy przegrali trwającą blisko 3 miesiące bitwę o Anglię.
Lotnictwo niemieckie dysponowało 990. myśliwcami typu Messerschmitt oraz Focke-Wulf, a także1640. bombowcami typu Dornier, Heinel i Junckers. Brytyjczycy mogli im przeciwstawić w ramach RAF (Royal Air Force) 672-960 samolotów typu "Spitfire" i "Hurricane" oraz 400 bombowców. W bitwie o Anglię najpierw w składzie, a potem u boku RAF, walczyły cztery polskie dywizjony - 2 bombowe: 300 i 301, 2 myśliwskie: 302 i 303 oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich.
Bitwa o Anglię rozpoczęła się 10 sierpnia 1940 roku. Niektórzy historycy uznają jednak datę 13. sierpnia za tak zwany "Dzień Orła" - czyli początek zmasowanych niemieckich nalotów bombowych na Wielką Brytanię. Bitwa toczyła się w kilku fazach, różniących się rodzajem i natężeniem działań.
Kulminacyjnym momentem był 15 września, kiedy doszło do masowego nalotu 500 samolotów Luftwaffe. 80 niemieckich maszyn zostało zestrzelonych, a drugie tyle uszkodzonych. Straty Brytyjczyków to 26 samolotów. W bitwie o Anglię łącznie Niemcy stracili 1733 samoloty, a około 650 zostało uszkodzonych - było to 52 procent stanu Luftwaffe. Straty ludzkie to 2500 poległych i wziętych do niewoli oraz 1000 rannych lotników. Brytyjczycy stracili 915 samolotów, a około 450 zostało uszkodzonych. Śmierć poniosło 544 pilotów, a 500 zostało rannych.
Polacy zestrzelili 170 maszyn Luftwaffe, 36 uszkodzili
Ze 144 polskich pilotów biorących udział w bitwie, poległo 29, co stanowiło 5 procent ogółu pilotów RAF biorących udział w bitwie. Polacy zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, uszkodzili 36, co stanowiło około 12 procent strat Luftwaffe. Dywizjon 303 był najlepszą jednostką lotniczą biorąca udział w bitwie o Anglię. Zgłosił zestrzelenie 126 maszyn niemieckiej Luftwaffe. W czasie bitwy o Anglię wykorzystano doświadczenia Polaków Mariana Rajewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego w łamaniu wiadomości szyfrowanych przez Enigmę. Pozwoliło to Brytyjczykom poznać wiele niemieckich tajnych planów. To właśnie o nich premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powiedział "Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Bitwa o Anglię zakończyła się 31 października 1940 roku porażką Niemiec.
DOSTĘP PREMIUM
- "Mieli dość awantur". Czesi wybrali "porządek i spokój". Nie będzie drugiego Orbana w Europie
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Pokrzywdzony czy zabójca? "Obrona konieczna w Polsce to loteria"
- Polaków walczących w Ukrainie czeka więzienie? "Wypada zapytać PiS, po której stronie naprawdę są"
- "Lex Kaczyński". PiS zmienia prawo, żeby prezes nie musiał płacić Sikorskiemu? "Sekwencja zdarzeń nieprzypadkowa"
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?
- Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z podejrzanych zatrzymany. "Pozostali nie mogą spać spokojnie"