Senator Murkowski wezwała wyborców: Dopisujcie moje nazwisko na liście

Republikańska senator o polskich korzeniach może na trwałe zapisać się w historii amerykańskiej polityki. Lisa Murkowski z Alaski ma duże szanse wygrać wybory w tym stanie nie będąc na listach wyborczych. Na przeszkodzie może jej jednak stanąć polskie nazwisko.

- To jeden z tych wspaniałych pojedynków. Fantastyczna historia - tak dziennikarz telewizyjny z Alaski Matt Felling mówi o kampanii Lisy Murkowski. Przegrała ona prawybory w Pariti Republikańskiej z popieranym przez konserwatystów Joe Millerem co sprawiło, że nie mogła znaleźć się na listach wyborczych. Rozpoczęła wtedy nietypową i bardzo trudną kampanię przekonując mieszkańców Alaski, by ręcznie dopisywali jej nazwisko na kartach do głosowania. Niespodziewanie odniosła sukces zdobywając 41 procent głosów, podczas gdy jej główny rywal 35 procent.

Nie oznacza to jednak jeszcze, że Murkowski zdobędzie fotel senatora. - Teraz do akcji wkroczą prawnicy, ponieważ sam fakt, że w puste miejsce ktoś wpisał jej nazwisko nie oznacza, że wpisał je prawidłowo - mówią eksperci.

Podczas kampanii wyborczej Murkowski uczyła mieszkańców Alaski jak pisać jej nazwisko. Na razie nie rozstrzygnięto jednak jak blisko pisownia musi trzymać się oryginału, by komisja wyborcza uznała głos za oddany na Panią Senator. A dla Amerykanów prawidłowe zapisanie nazwiska Murkowski może być bardzo trudne.

Ostateczne wyniki wyborów na Alasce będą znane dopiero za kilka tygodni.

DOSTĘP PREMIUM