Lista posłów do Sejmu. To ich wybraliśmy

?Jeśli chcesz namierzyć posła, wyszukaj tu jego stronę internetową. Tam często można znaleźć czas i miejsce ich spotkań z wyborcami? - tak radykalna islamska strona instruuje, jak znaleźć brytyjskiego posła. I - jeśli figuruje na zamieszczonej przez nią liście - zabić. Jednego prawie już się udało.

139 posłów Partii Konserwatywnej i 244 posłów Partii Pracy. Tylu brytyjskich parlamentarzystów zdaniem redagujących stronę revolutionmuslim.com powinno umrzeć za poparcie decyzji o udziale wojsk brytyjskich w wojnie w Iraku - pisze "Daily Telegraph". Wystarczy tylko sprawdzić, jak głosowali poszczególni posłowie.

Z nożem na posła za Irak

To właśnie lektura tej strony skłoniła 21-letnią muzułmankę Roshonarę Choudhry do zaatakowania nożem byłego ministra Stephena Timmsa. Dziewczyna dwukrotnie ugodziła mężczyznę podczas spotkania z wyborcami w Beckton we wschodnim Londynie. Twierdzi, że chciała ukarać go za poparcie udziału brytyjskich wojsk w irackiej wojnie. Podczas policyjnych przesłuchań Choudhry wskazała właśnie na revolutionmuslim.com jako na stronę, która zradykalizowała jej poglądy.

Islamska męczennica w więzieniu

Teraz, gdy dziewczyna usłyszała wyrok 15 lat więzienia, strona gloryfikuje ją jako świętą wojowniczkę - mudżahedinkę.

- Prosimy Allaha, aby zachował ją w zdrowiu i bezpieczeństwie, przyspieszył uwolnienie i wynagrodził tę bohaterkę - głosi oświadczenie na stronie.

Autorzy wskazują też, gdzie można kupić nóż podobny do tego, jakim zaatakowany został poseł Timms. Na stronie nadal można sprawdzić, gdzie i kiedy parlamentarzysta będzie spotykał się z wyborcami - pisze "DT". A w komentarzu do opublikowanej listy wszystkich posłów, którzy głosowali za wysłaniem wojsk Zjednoczonego Królestwa do Iraku autorzy liczą, że akcja Choudhry "zainspiruje muzułmanów do wzniesienia noża Dżihadu przeciwko tym, którzy głosowali za niezliczonymi gwałtami, morderstwami i torturami muzułmańskich cywilów - bezpośrednią konsekwencją ich decyzji" - donosi "Guardian".

- Jeśli myślą, że to zmieni moje poglądy i moje zachowanie w jakikolwiek sposób, to się mylą - powiedział "DT" były przewodniczący parlamentarnego podkomitetu ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Patrick Mercer, którego nazwisko również znalazło się na liście posłów, którzy zdaniem islamistów zasługują na śmierć.

Kto podjudza w imię Allaha?

Revolutionmuslim.com to strona zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Według "DT" jednym z autorów serwisu jest 20-letni Amerykanin Zachary Chesser. Chłopak został aresztowany w czerwcu i oskarżony o wspomaganie somalijskiej grupy związanej z Al-Kaidą. Brytyjscy ministrowie już zaapelowali do Białego Domu o kontrolę witryn takich, jak revolutionmuslim.com. Jak zeznała śledczym Choudhry, na stronie znalazła m.in. ponad 100 godzin kazań Anwara al-Awlakiego, radykalnego islamskiego duchownego, którego Amerykanie opisują jako przewodnika duchowego zamachowców z 11 września 2001 r. Al-Awlaki, obywatel amerykański, przebywa obecnie w Jemenie. Nie jest jednak potwierdzone, czy ma on jakiś związek ze stroną. Jej autorzy redagują portal pod pseudonimami, choć co najmniej troje deklaruje się jako Brytyjczycy - pisze "Daily Telegraph". Serwis jest prawdopodobnie związany ze zwolennikami islamskiego ekstremisty Anjema Choudary'ego, ważnej postaci w zakazanych obecnie w Wielkiej Brytanii ruchach Al-Muhajiroun i Islam4UK - piszą "DT" i "Guardian". Na stronie zamieszczono m.in. film z wyjścia z więzienia Abu Izzadina, związanego z Choudarym. Izzadin zaprzeczył w rozmowie z "DT", by miał cokolwiek wspólnego ze stroną, określił ją jednak jako efekt "przebudzenia" muzułmanów.

Radykalny islam w Londynie

- Ludzie mają swoje poglądy. Poczekamy i zobaczymy, co będzie dalej - mówi "DT" Izzadin. Revolutionmuslim.com już zapowiada, że pod koniec listopada we wschodnim Londynie odbędzie się "Konferencja przebudzenia islamu". Przemówią Choudary, Izzadin i - telefonicznie - Omar Bakri Mohammed, który ma zakaz głoszenia swoich poglądów na terytorium Wielkiej Brytanii.

DOSTĘP PREMIUM