Pedofilski przewodnik po "miłości". Po doniesieniach prasy Amazon już go nie sprzedaje

Oburzeni internauci grozili bojkotem. W krótkim czasie pozycja zebrała ponad 2 tys. recenzji. Była tak kontrowersyjna, że serwis Amazon, gdzie była dostępna, najprawdopodobniej zdecydował się wycofać ją ze sprzedaży. O czym mowa? O podręczniku dla pedofilów - pisze BBC.

"Pedofila Przewodnik po Miłości i Przyjemności: Kod Zachowania Miłośnika Dzieci" - tak brzmi pełny tytuł pozycji, która jeszcze do niedawna była dostępna dla klientów serwisu Amazon.com, posiadających czytnik Kindle. Według BBC autor twierdzi w swojej publikacji, że pedofile są niezrozumiani i wydaje się oferować rady, jak przestrzegać prawa.

Twórca publikacji, podpisany jako Philip R. Greaves II, umieścił pedofilski poradnik w ofercie Amazon.com, korzystając z możliwości tego serwisu. Amazon umożliwia niezależnym autorom samodzielne udostępnianie ich produktów do sprzedaży. Dzięki popularnej stronie twórca dociera do milionów użytkowników, a sklep pobiera prowizję od transakcji.

Amazon: nie chcemy wprowadzać cenzury

Serwis zarzeka się, że nie wspiera działań przestępczych, ale stara się unikać cenzury. Wprawdzie, zanim ktokolwiek wystawi swoje dzieło na stronie, musi zaakceptować regulamin, który zabrania publikacji niewłaściwych treści na stronie, dokument ten nie przewiduje jednak dokładnie, jakie treści mogą zostać uznane za niewłaściwe.

"Amazon uważa, że odmowa umożliwienia sprzedaży niektórych książek tylko dlatego, że uważamy, że ich przekaz jest niewłaściwy - to cenzura. Nie promujemy ani nie wspieramy aktów nienawiści czy działań przestępczych, jednak wspieramy prawo każdego człowieka do podejmowania indywidualnych decyzji dotyczących zakupów" - głosi oświadczenie sklepu.

Internauci gromią, Amazon się poddaje?

Ale internauci nie odpuścili serwisowi. Niektórzy grozili bojkotem potężnego internetowego sklepu. Inni byli głęboko dotknięci tym, że książka o takich treściach jest udostępniana przez potentata internetowego handlu. - Znam z pierwszej ręki krzywdę, jaką ludzie tacy jak autor tej książki, i potencjalni czytelnicy, robią dzieciom. Widok książki takiej, jak ta, na (internetowych - red.) półkach Amazonu jest dla mnie przykry" - napisał jeden z użytkowników sklepu. Z kolei na mikroblogach na serwisie Twitter użytkownicy wzywali Amazon do usunięcia książki z oferty.

Sprawdziliśmy. Książkę wciąż można wyszukać w serwisie. Ale nie można jej już kupić. Znikło też zdjęcie jej okładki, które było możliwe do obejrzenia jeszcze kilka godzin temu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM