Największy gang przemycający narkotyki między Hiszpanią i Ameryką Łacińską zlikwidowany

Zatrzymano 50 osób, przechwycono ponad trzy tony kokainy ukrytej w skrzyniach z pomarańczami, znaleziono 5,5 miliona euro i 65 najwyższej klasy samochodów - to efekt akcji zorganizowanej przez hiszpańską policję i służby celne.

Dziś przeprowadzona została obława na przemytników w kilku prowincjach Hiszpanii oraz Argentynie. Jak poinformował "El Pais" w swoim serwisie internetowym, złapano jeden z największych gangów przemycających na ogromną skalę kokainę między Hiszpanią i krajami Ameryki Łacińskiej. Przechwycony ładunek ukryty był w skrzyniach z pomarańczami, w paczkach z logiem Kaczora Donalda i załadowany na statki, które z Argentyny miały dopłynąć do Hiszpanii.

Tego samego dnia u wybrzeży Kadyksu przechwycono największy od dziesięciu lat ładunek haszyszu. W pierwszej operacji wpadło 50 przemytników z Madrytu, Alicante oraz kilku miast Galicji. Służby przejęły 5,5 miliona euro, 65 luksusowych samochodów oraz przygotowane do transportu narkotyki. W drugiej akcji udało się zatrzymać statek rybacki pod banderą Holandii, na którego pokładzie znajdowało się 20 ton haszyszu.

Świetnie zorganizowana sieć przemytnicza

Służby biorące udział w akcjach poinformowały, że sieć przemytnicza była bardzo dobrze zorganizowana. Dobra infrastruktura zapewniała częste możliwości transportu ładunków między dwoma brzegami Atlantyku. Większość z zaangażowanych w przemyt osób to Kolumbijczycy i Meksykanie.

Jak informuje "El Pais", jednym z głównych punktów na przemytniczej mapie był port w miejscowości Vigo, gdzie galicyjscy przemytnicy przejmowali ładunki kokainy. Bardzo często wypływali do Argentyny aby kontrolować przemyt, jeden z szefów grupy mieszkał tam przez większą część roku.

Przemytnicy żyli w luksusach

Złapani przemytnicy wiedli życie na najwyższym poziomie. Jeden z przywódców wydawał średnio 2000 euro dziennie a członkowie gangu jeździli luksusowymi samochodami zarejestrowanymi na figurantów.

Operacje zostały przeprowadzone przez grupę GRECO z Galicji, zajmującą się przestępczością zorganizowaną oraz IV Sekcję Brygady Narkotykowej. Współpracowały z nimi służby celne.

DOSTĘP PREMIUM