Książę William w przyszłym roku bierze ślub

To oficjalna wiadomość - brytyjski następca tronu książę William w przyszłym roku poślubi swoją narzeczoną Kate Middleton. Oficjalną informację o ślubie przekazał Clarence House. William jest synem księcia Karola i zmarłej tragicznie księżnej Diany.

"Książę Walii z wielką radością informuje o zaręczynach księcia Williama i panny Kate Middleton. Ślub odbędzie się wiosną lub latem 2011 roku w Londynie" - podał Clarence House, oficjalne biuro księcia Karola i jego synów.

"Książę William i panna Middleton zaręczyli się w październiku podczas wakacji w Kenii. William poinformował o zaręczynach królową i innych bliskich członków rodziny. Książę William poprosił także o zgodę na ślub ojca panny Middleton. Po ślubie para będzie mieszkać w północnej Walii, gdzie książę będzie kontynuował służbę w Królewskich Siłach Powietrznych" - podał Clarence House.

Poinformowano także, że kolejne szczegóły dotyczące ślubu będą podane w najbliższym czasie.

Burzliwy związek

Książę William i Kate Middleton są parą od ośmiu lat. Poznali się w 2001 roku podczas studiów na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji. Obydwoje studiowali tam historię sztuki i mieszkali w tym samym domu.

Ich związek miał wzloty i upadki, w 2007 roku na kilka miesięcy się rozstali. Brytyjska prasa pisała wówczas, że Kate zmęczyło oczekiwanie na pierścionek zaręczynowy. Pojawiały się także pogłoski, że królowa Elżbieta jest przeciwna zaręczynom wnuka z Kate. Para jednak wkrótce znów zaczęła pokazywać się razem.

Następca tronu i dziewczyna z klasy średniej

Brytyjskie media od dłuższego czasu spekulowały na temat daty ślubu księcia. Plotki nasiliły się, gdy rodzice Kate zostali zaproszeni na prywatne przyjęcie w rezydencji księcia Karola w Szkocji. Ślub oznacza, że gdy William zostanie królem, Kate będzie księżną małżonką.

28-letni William jest synem księcia Karola - najstarszego syna królowej Elżbiety II. Jest drugi w kolejce do brytyjskiego tronu, ale powszechnie uważa się, że królowa to właśnie jemu, a nie Karolowi przekaże tron. Jego matką była uwielbiana przez Brytyjczyków księżna Diana, która zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku.

Kate pochodzi z klasy średniej, ale jej rodzice dysponują niemałym majątkiem. Jej ojciec Michael jest byłym pilotem, a jej matka Carole była stewardessą. Middletonowie dorobili się na organizowaniu przyjęć dla dzieci. Pochodzenie Kate było rzekomo obiektem kpin arystokratycznych przyjaciół księcia.

Będzie kolejny bajkowy ślub?

Rzeczniczka brytyjskiego premiera Davida Camerona powiedziała, że premier był "zachwycony" informacją o zaręczynach księcia i życzy parze wszystkiego najlepszego.

Ślub Williama i Kate nastąpi 30 lat po ślubie księcia Karola i Diany. W 1981 roku cała Wielka Brytania śledziła z zapartym tchem "bajkowy ślub" Karola i Diany. Kilka lat później pojawiły się pogłoski o kryzysie w związku. Para ostatecznie rozwiodła się w 1996 roku.

DOSTĘP PREMIUM