Minister Gospodarki: "Nie będzie reformy ekonomicznej na Kubie"

-Choć niektóre zagraniczne media bardzo by tego chciały, nie będzie reformy ekonomicznej na Kubie. Zaktualizujemy obecny model - powiedział Minister Gospodarki podczas przygotowań do Kongresu Komunistycznej Partii Kuby.

O tym, że na Kongresie nie zapadną decyzje dotyczące reformy ekonomicznej na Kubie poinformował oficjalny dziennik partyjny "Granma Internacional". Cytował Ministra Gospodarki Maurino Murillo.

- Nie będzie reformy ekonomicznej. Dokonamy aktualizacji obecnego modelu. Zamierzamy w inny sposób gospodarować własnością - powiedział minister na seminarium przygotowującym do przyszłorocznego Kongresu Komunistycznej Partii Kuby. Podkreślił również, że tylko poprzez socjalizm można walczyć z problemami finansowymi oraz utrzymać zdobycze Rewolucji Kubańskiej.

Jednak zdaniem zagranicznych komentatorów, w kraju szykują się zmiany. Jak poinformował portal El Pais, jednym z dyskutowanych tematów była decentralizacja i zwiększenie autonomii przedsiębiorstw. Zgodnie z zaproponowanym projektem, większość z nich pozostanie w rękach państwa, jednak będą miały większe niż dotąd uprawnienia. Będą mogły na przykład decydować o inwestycjach czy ustalać systemy motywacyjne dla pracowników.

Pod koniec września w zagranicznych mediach zawrzało po tym, jak Fidel Castro na pytanie Jeffreya Goldberga, czy kubański model ekonomiczny wart jest przeniesienia do innych krajów, odpowiedział, że nie, ponieważ "model kubański nie działa już nawet u nas". Później jednak tłumaczył, że jego słowa zostały źle zinterpretowane.

- W istocie moja odpowiedź oznaczała coś odwrotnego w stosunku do wniosków Amerykanów na temat kubańskiego modelu. De facto uważam, że to system kapitalistyczny nie służy już ani Stanom Zjednoczonym, ani światu, ponieważ prowadzi od jednego kryzysu do drugiego - powiedział podczas wystąpienia na Uniwersytecie Hawańskim.

DOSTĘP PREMIUM