Azerbejdżan: po półtora roku uwolniono blogerów wyśmiewających rząd

Jeden śmieszny film krytykujący władzę zaprowadził azerskich bloggerów do więzienia. Po prawie półtorarocznym pobycie w areszcie i licznych apelach organizacji pozarządowych, dwóch mężczyzn zostało wypuszczonych na wolność - podaje BBC.

Adnan Hajizade i Elim Milli aktywnie działają w organizacjach pozarządowych w Azerbejdżanie - pierwszy jest członkiem niepolitycznego ruchu młodzieży "OL! Youth Movement", drugi założycielem stowarzyszenia "The Alumni Network".

W czerwcu 2009 roku umieścili na swoim blogu film, w którym osioł zabiera głos na konferencji prasowej. Wideo miało służyć krytyce rządu i ośmieszeniu uległości azerskiej prasy wobec polityków. Niedługo później, obydwoje zostali zatrzymani przez policję pod zarzutem chuligaństwa. Jako dowód w sprawie służyła przepychanka w restauracji, do której obydwaj mężczyźni zostali chwilę wcześniej sprowokowani.

Elim Milli został skazany na dwa lata, a Adnan Hajizade na półtora roku pozbawienia wolności. Organizacje broniące praw człowieka i sami zatrzymani nie mają wątpliwości, że zarzuty zostały spreparowane, aby zdławić ich antyrządową kampanię.

Po protestach organizacji pozarządowych i manifestacjach w różnych europejskich miastach, sąd w Azerbejdżanie stwierdził, że mężczyźni mogą wyjść na wolność, a reszta ich wyroku może przebiec w zawieszeniu. Wczoraj więzienie opuścił Hajizade, dzisiaj do domu wrócił również Milli. Hajizade oświadczył, że ma zamiar zznowu zacząć prowadzić swój blog. - Jestem niewinny i nie mam zamiaru opuszczać kraju. Mam prawo do pełnej wolności - powiedział.

Wielu zagranicznych przywódców, w tym prezydent USA, Barack Obama, wzywali rząd w Azerbejdżanie do wypuszczenia bloggerów. Liczne organizacje pozarządowe włączyły się w kampanię przeciwko ograniczaniu wolności słowa w tym kraju.

Najnowsza lista organizacji Reporterzy Bez Granic wskazuje, że jeśli chodzi o gwarancję wolności słowa, Azerbejdżan jest dopiero na 152 miejscu na 178 państw.

Zobacz wideo z manifestacji o obronę wolności słowa w Azerbejdżanie

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM