USA: Będziemy bronić Korei Płd.

Biały Dom oświadczył, że będzie bronił Korei Południowej i pokoju w regionie przed ?agresywnymi działaniami? Korei Północnej. Oświadczenie to odpowiedź USA na ostrzelanie przez Koreę Północną południowokoreańskiej wyspy: Yeonpyeong.

Atak na Koreę Płd : Wymiana ognia między Koreami | Zdjęcia z ostrzału wyspy | Świat potępia incydent | Atak pokazem siły Kim Dzong Una

Biały Dom oświadczył, że mocno potępia atak Korei Północnej na Koreę Południową. Apeluje również o zaniechanie agresywnych akcji. Dodano, że USA będą broniły Korei Południowej, regionalnego pokoju i stabilności.

Władze USA stwierdziły, że monitorują sytuację na Półwyspie Koreańskim. Zaznaczyły, że żadne oddziały USA, stacjonujące Korei Płd., nie były w rejonie ostrzału.

Zaniepokojenie sytuacją wyraziły również Chiny i Rosja. - Obydwie strony powinny robić więcej dla pokoju i stabilizacji sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Powrót do rozmów sześciostronnych jest niezbędny - mówił na konferencji rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hong Lei .

Korea Północna ostrzelała południowokoreańską wyspę Yeonpyeong. Bilans ataku to kilkadziesiąt pożarów, 20 rannych osób i dwóch zabitych. Korea Płd. odpowiedziała ogniem i ogłosiła, że "armia jest w stanie najwyższej gotowości".

DOSTĘP PREMIUM