Komisja Europejska pozywa Polskę. Za brak unijnych przepisów ws. powodzi

Jest pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za nie wdrożenie dyrektywy antypowodziowej. Bruksela, która w ostatnich miesiącach naciskała na Warszawę, straciła cierpliwość i skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Zgodnie z dyrektywą do przyszłego roku każdy kraj musi zbadać ryzyko powodziowe, do 2013 roku powinny być opracowane mapy, a do 2015 roku unijne państwa muszą przeprowadzić konkretne działania zapobiegawcze. Komisja Europejska zarzuca Polsce, że nie dotrzymała zobowiązań i nie poinformowała na jakim etapie są prace dotyczące wdrożenia tych przepisów, co powinna była zrobić do listopada ubiegłego roku.

Ostatnie upomnienie Bruksela wysłała w lipcu, miesiąc wcześniej komisarz do spraw pomocy humanitarnej nazwała nawet "godnym pożałowania" fakt, że Polska, podobnie jak kilka pozostałych unijnych krajów, nie zastosowała się do zaleceń.

Komisja Europejska wytykała opóźnienia, ale też przyznawała, że nie miały one wpływu na przygotowania do tegorocznej powodzi w Polsce i przebieg akcji ratowniczej. W tej sprawie podobnie wypowiadał się premier Donald Tusk i zapewniał, że dopilnuje, by zaległości zostały nadrobione i pretensje Komisji okazały się bezzasadne.

DOSTĘP PREMIUM