Obama przedstawił plan walki z afrykańską Armią Bożego Oporu

Prezydent USA przedstawił plan walki z fanatyczną organizacją partyzancką LRA oskarżaną m.in. o porwania, zabójstwa, niewolnictwo seksualne kobiet i wcielanie do armii dzieci.

LRA, czyli Lord's Resistance Army nazywana jest w Polsce Armią Bożego Oporu lub Armią Oporu Pana. To fanatyczna organizacja, która powstała w Ugandzie w 1987 roku. Działa głównie na terenie północnej Ugandy, Demokratycznej Republiki Konga i części Sudanu. Spowodowała jeden z najdłuższych w historii Afryki kryzysów humanitarnych. Została uznana za organizację terrorystyczną, jest oskarżana o łamanie praw człowieka. Dowodzona jest przez samozwańczego "proroka", Josepha Kony'ego. W krwawy sposób dążyła do ustanowienia w Ugandzie teokratycznego państwa opartego na Dziesięciu Przykazaniach i tradycji ludu Acholi oraz do obalenia rządu Yoweri Museveniego.

Obama: Złapać "proroka" i wspierać ludność cywilną

Jak poinformował portal BBC News, Barack Obama w liście do amerykańskiego Kongresu przedstawił czteropunktową strategię walki z terrorystami. Zapowiada ochronę ludności cywilnej, złapanie Josepha Kony'ego, zwiększenie pomocy humanitarnej na terenach dotkniętych działaniami LRA oraz jak najszybsze rozbrojenie aktywnych jeszcze grup rebeliantów.

- Istnieje konieczność ekonomicznego i militarnego wsparcia aby skończyć z przestępczymi działaniami LRA. Rozwiniemy strategię opierającą się na zaangażowaniu Departamentu Stanu, Departamentu Obrony, Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego - pisze w liście Barack Obama.

Komentatorzy: W planie Obamy nie ma konkretów

Jednak zdaniem komentatorów z mediów zagranicznych przedstawiony przez prezydenta USA plan jest zbyt ogólny. Państwa afrykańskie dotknięte przez działania LRA w porozumieniu z rządem amerykańskim od dwudziestu lat bezskutecznie walczą z członkami organizacji.

Rzezie i gwałty "w imię Boga"

Lider Armii Bożego Oporu (nazywa siebie prorokiem i głosem Boga oraz Ducha Świętego) Joseph Kony oskarżony jest o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Od 2005 roku poszukiwany jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny. W akcie oskarżenia wymienione są zabójstwa, gwałty, niewolnictwo seksualne, okrutne traktowanie ludności cywilnej, grabieże, porywanie dzieci i wcielanie ich do armii. Według danych Centrum Praw Człowieka Uniwersytetu w Kalifornii, LRA uprowadziła od 1987 roku od 25 do 30 tysięcy dzieci. Słynie też z porwań kobiet, które oddawane są członkom grupy "za męstwo". Od początku lat dziewięćdziesiątych unika bezpośrednich walk z wojskami rządowymi i terroryzuje ludność cywilną. Atakuje głównie wsie i obozy dla uchodźców.

DOSTĘP PREMIUM