Zima w Europie Środkowej: stan alarmowy

Z powodu nagłego ataku zimy Austria, Słowacja i Węgry ogłosiły stan alarmowy. Zapowiadane są śnieżyce, silne wiatry i bardzo złe warunki na drogach.

Mieszkańcy Austrii, południowej Słowacji i północnych Węgier już teraz zmagają się ze śnieżycami. Na drogach jest bardzo ślisko, a w nocy z niedzieli na poniedziałek może spaść nawet do 20 centymetrów świeżego śniegu. Silny wiatr będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne. Warunki jazdy będą bardzo trudne. Tragiczny weekend przeżyły Węgry, gdzie na zaśnieżonych drogach doszło do 180 wypadków, w których zostało rannych 50 osób. Do wielu wypadków doszło również na drogach austriackiej Styrii, Tyrolu i Górnej Austrii. W Alpach gdzie spadło ponad pół metra śniegu, obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.

Na wysokości 3000 metrów będzie mroźno: do minus 24 stopni. Ratownicy ostrzegają przed wyprawami w góry. Dziś w Alpach Tyrolskich doszło do kolejnej tragedii - w lawinie śnieżnej poniósł śmierć 55-letni turysta niemiecki. Stan pogotowia na terenie Środkowej Europy będzie obowiązywał do godziny 15.00 w poniedziałek. Dopiero wówczas mają ustać intensywne opady śniegu.

DOSTĘP PREMIUM