Australia: ruszyło śledztwo ws. Assange'a i najnowszych przecieków WikiLeaks

Julian Assange jest sprawdzany przez australijską policję z powodu przecieków nt. amerykańskich tajemnic dyplomatycznych.

Zobacz też: Haker, dziennikarz, programista. Kim jest redaktor naczelny WikiLeaks?

Australijscy śledczy poszukują Assange'a w związku z najnowszymi przeciekami, na temat których piszą światowe media. Jak podał prokurator generalny Robert McClelland, śledczy badają obecnie, czy nie zostało naruszone australijskie prawo. - Mogło dojśc do naruszenia różnych paragrafów - stwierdził.

Jak dodał, Australia rozważa też prośbę władz Stanów Zjednoczonych o unieważnienie paszportu szefa WikiLeaks.

Specjalna komisja rządowa zabrała się już, by sprawdzić, jakie szkody mogła wywołać publikacja treści tajnych materiałów przez WikiLeaks - poinformował z kolei minister obrony Australii Stephen Smith.

USA w "światowym kryzysie dyplomatycznym"

WikiLeaks to portal regularnie publikujący tajne dokumenty, zawierające często kompromitujące dla rządów wielu państw informacje. Autorzy strony twierdzą, że informatorzy, którzy dostarczają wiadomości do serwisu, mają gwarancję anonimowości. Szefem portalu jest pochodzący z Australii były haker Julian Assange. Dotychczas Wikileaks opublikował m.in. tysiące wojskowych dokumentów dotyczących wojen w Afganistanie i Iraku.

Dokumenty amerykańskiego Departamentu Stanu, które zdobył WikiLeaks, zostały opublikowane w niedzielę przez czołowe światowe media. Sam portal jest, jak twierdzą jego redaktorzy, atakowany przez hakerów. Ok. 970 depesz dotyczy Polski . Według dokumentów amerykańscy dyplomaci mieli szpiegować zarówno sojuszników jak i wrogów .

TOK FM PREMIUM