"The Economist" chwali obecne władze Polski, gani opozycję
Krytycy, zdaniem "The Economist", widzą Polskę "raczej jako goniącą za wielkimi krajami, takimi jak Rosja, Francja, Niemcy" oraz "jak nastolatka chcącego spędzać czas z dorosłymi, nieostrożnego w sprawach własnego interesu narodowego". Tygodnik jako przykład przywołuje słowa Jarosława Kaczyńskiego, jakoby Polska była "rosyjsko-niemieckim kondominium" oraz wizytę Antoniego Macierewicza i Anny Fotygi w Waszyngtonie, aby "zdobyć amerykańskie poparcie dla śledztwa w sprawie, które uważają za wielką przykrywkę".
Entuzjaści z kolei postrzegają podejście krytyków - wskazanych przez tygodnik jako opozycję - jako rodzaj zastanawiającej paranoi, gdyż "Polska nigdy nie była bezpieczniejsza, bogatsza lub bardziej poważana na świecie, jak teraz. Jej rząd jest silny, stabilny i niesamowicie popularny. Wizerunek zagraniczny, pomijając przedziwne wizyty w Waszyngtonie (chodzi o wizytę Antoniego Macierewicza i Anny Fotygi - przyp. red.), znacznie się poprawił".
Zdaniem tygodnika pod rządami braci Kaczyńskich "Polska była pośmiewiskiem, a jej polityka zagraniczna cechowała się dezorganizacją, żałością i tym, że po prostu kłuła". Teraz "The Economist" zwraca uwagę na zadowolenie Brukselii z determinacji Polski i jej planowaniu swojej prezydentury w UE, która nastąpi w drugiej połowie 2011 roku. - Po raz pierwszy od dekad Polska jest graczem, a nie boiskiem do gry europejskiej dyplomacji - czytamy.
Autorzy podkreślają, że po raz pierwszy w historii kraj ma dobre stosunki z Niemcami, Rosją i Ameryką jednocześnie, a "opozycja widzi to jako sprzedawanie się". Polska oczami "The Economist" stała się bardziej pragmatyczna, a mniej romantyczna. "Już nie idealizuje Ameryki, nie widzi siebie jako części mesjanistycznej konsolidacji wolności, sprawiedliwości i prosperity wśród postsowieckich republik". Zdaniem gazety teraz to interes narodowy jest silnikiem napędowym polityki zagranicznej Polski.
"Niektórzy starsi dyplomaci mówią, że największą katastrofą Polski było przecenianie swojej siły. I właśnie w przyszłości Polska musi być silniejsza, nie odważniejsza" - pisze "The Economist" .
DOSTĘP PREMIUM
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- "Na jego oczach zawaliło się 25 budynków. Zginęła jego rodzina". Katastrofalna sytuacja w Syrii
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"
- Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć
- Po co Hołownia i Kosiniak-Kamysz znów ogłosili, że łączą siły? "Nie ma co zaczynać od końca"
- Turcja. Polscy strażacy wydobyli spod gruzów już trzy osoby. "Brawo, jesteście mistrzami!"