Konsultacje rządowe. Tusk u Merkel w Berlinie

Donald Tusk i Angela Merkel będą dziś rozmawiać w Berlinie o przygotowaniach do polskiej prezydencji w UE, stworzeniu mechanizmu antykryzysowego dla zadłużonych krajów strefy euro i budżecie UE. Polsko-niemieckie konsultacje zostały przywrócone po powołaniu rządu Donalda Tuska.

Przygotowania do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, prace nad stworzeniem trwałego stworzeniu mechanizmu antykryzysowego dla krajów strefy euro i negocjacje w sprawie unijnego budżetu zdominują rozmowy premiera Tuska i kanclerz Merkel. Przed grudniowym szczytem Unii Europejskiej szczególnie istotna jest kwestia budżetu. Według premiera rozmowa z Angelą Merkel przed unijnym szczytem jest bardzo ważna, ponieważ Polskę czekają - według słów Tuska - poważne gry i boje w Radzie Europejskiej. Polski premier wezwał Berlin do lepszej reprezentacji interesów europejskich.

Tusk wzywa Niemcy, by stały po stronie interesów europejskich

- Konsultacje mają ważne znaczenie, chcielibyśmy, żeby Niemcy bardziej jednoznacznie niż do tej pory stały po stronie interesów europejskich, a więc instytucji europejskich, dużego budżetu europejskiego - zaznaczył Donald Tusk.

Polski premier i niemiecka kanclerz będą też rozmawiać o wspólnych, polsko-niemieckich sprawach, dotyczących głównie regionów przygranicznych. Szefowie polskiego i niemieckiego rządu omówią też plany obchodów 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku.

Konsultacje polsko-niemieckie na najwyższym szczeblu

W polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych wezmą też udział przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, rolnictwa, infrastruktury, pracy, sprawiedliwości, kultury i oświaty. Większość resortów wysyła na konsultacje ministrów. Będzie też spotkanie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i szefa Urzędu Kanclerskiego Niemiec.

Międzyrządowe konsultacje polsko-niemieckie miały odbyć się już w czerwcu, jednak ze względu na powódź w Polsce zostały przełożone. Poprzednie konsultacje odbyły się w Warszawie w grudniu 2008 roku.

DOSTĘP PREMIUM