O katastrofie smoleńskiej w PE bez Buzka. "To nie wchodziło w rachubę"

W Parlamencie Europejskim trwa publiczne wysłuchanie poświęcone przebiegowi śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej zorganizowane przez europosłów Prawa i Sprawiedliwości. W spotkaniu nie bierze udziału przewodniczący PE Jerzy Buzek, gdyż jest w Wielkiej Brytanii.

Publiczne wysłuchanie zorganizowali europosłowie PiS - Ryszard Legutko i Tomasz Poręba - oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010. Do wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym zaproszono rodziny ofiar katastrofy, w tym Martę Kaczyńską-Dubieniecką i szefa zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu TU-154M Antoniego Macierewicza.

Udziału w wysłuchaniu nie bierze Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu. - Bardzo mi przykro, ale jestem z oficjalną wizytą w Wielkiej Brytanii, która była ustalona wiele miesięcy temu, a o "hearingu" (wysłuchaniu publicznym - przyp. red.) dowiedziałem się dwa tygodnie temu i trudno było odmawiać, premierom, ministrom i szefom Parlamentu. Także to w ogóle nie wchodziło w rachubę. To normalne, że "hearing" w Parlamencie Europejskim, prowadzi konkretna komisja i jej przewodniczący - stwierdził Buzek w rozmowie z dziennikarką Gazeta.pl.

Zastrzegł jednak, że jego zdaniem to dobrze, że zorganizowano takie przesłuchanie. - Dobrze, że jest więcej przejrzystości w działaniach prokuratury i wysłuchanie może przynieść większą satysfakcję, czy może jakiś rodzaj ukojenia, dla ciągle pełnych rozpaczy rodzin, które na forum Parlamentu Europejskiego chcą pokazać swój dramat i wszystko to, co się stało - podkreślił Buzek. - Sądzę, że (ten hearing) będzie ważny nie tylko dla rodzin, nie tylko dla Polski, ale również dla Parlamentu Europejskiego. Szkoda, że mnie nie będzie, ale nikt tego ze mną nie uzgadniał, ale też nie oczekiwałem, że będzie - dodał przewodniczący PE.

DOSTĘP PREMIUM