Jerzy Buzek pisze list do Castro

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wystosował list do prezydenta Kuby, Raula Castro, o umożliwienie Guillermo Farinasowi osobiste odebranie przyznanej mu Nagrody im. Sacharowa. Uroczystość wręczenia ma odbyć się w przyszłym tygodniu podczas plenarnej sesji Parlamentu w Strasburgu.

Jerzy Buzek w liście do prezydenta Kuby podkreślił, że pragnie, podobnie jak wszyscy eurodeputowani, by laureat tegorocznej nagrody Guillermo Farinas, obecny był na uroczystości wręczenia nagrody. Zaapelował do Raula Castro i władz kubańskich, jak pisze, w duchu współpracy i wzajemnego szacunku, o wydanie laureatowi zezwolenia i potrzebnych dokumentów, by osobiście mógł przybyć po nagrodę do Strasburga.

Przewodniczący Parlamentu podkreślił, że wydanie zezwolenia na podróż - poza tym, że zostanie dobrze odebrane przez Parlament będzie również miało pozytywny wpływ na wzajemne stosunki pomiędzy Unią Europejską a Kubą. Wysłaniu listu towarzyszy symboliczna data. Dzisiaj -10 grudnia-obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Kubańczyk Guillermo Farinas, doktor psychologii, dziennikarz i dysydent więziony za przekonania polityczne. Podjął 23 strajki głodowe na znak protestu przeciwko cenzurze na Kubie. Założył też własną niezależną agencja informacyjną.

DOSTĘP PREMIUM