Watykan: Polska ostoją chrześcijaństwa. Radiu Maryja nie ufa

"Przeciwwaga do zachodnioeuropejskiego sekularyzmu" i "obrońca chrześcijańskich zasad życia i rodziny". To Polska w oczach Watykanu według ujawnionych przez WikiLeaks tajnych depesz dyplomacji USA - pisze The Guardian.

Papież Benedykt XVI pokłada w naszym kraju duże nadzieje. Liczy, że Polska będzie "przeciwwagą do zachodnioeuropejskiego sekularyzmu" - głoszą ujawnione przez portal WikiLeaks depesze. Plany papieża dotyczące Polski przekazał Stanom Zjednoczonym Francis Rooney, amerykański ambasador w Watykanie.

Polska "przeciwwagą dla sekularyzmu"

Ujawnione depesze dotyczą przede wszystkim pielgrzymki Benedykta XVI do Polski w 2006 roku, tuż po śmierci Jana Pawła II. Amerykanie piszą, że papież jest świadomy roli, jaką polski Kościół katolicki może odegrać w kontekście aktualnej kondycji europejskiego i światowego katolicyzmu. "Papież Benedykt XVI, podobnie jak papież Jan Paweł II, ma nadzieję, że Polska będzie przeciwwagą do zachodnioeuropejskiego sekularyzmu" - głosi jedna z informacji.

Polski Kościół jest wzorem, Radio Maryja - nie

Jak można wyczytać w ujawnionych przez WikiLeaks depeszach, pomimo tego, że Benedykt XVI stawia kościół w Polsce jako wzór dla innych krajów, to nie wszystkie zjawiska w polskim katolicyzmie uznaje za pożądane. Według depesz papież "nie ufa przyczepiającym sobie katolickie etykietki, nacjonalistycznym i dzielącym ludzi siłom, takim jak rozgłośnie medialne pod kontrolą Radia Maryja".

DOSTĘP PREMIUM