Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny po 33-letniej podróży

Sonda kosmiczna Voyager 1 wystrzelona w 1977 roku opuściła Układ Słoneczny - poinformowała NASA. Wejście w przestrzeń międzygwiezdną zajmie Voyagerowi jeszcze kolejne cztery lata.

Voyager został wystrzelony z przylądka Canaveral na Florydzie 5 września 1977 roku. Przez ostatnie 33 lata podróżował przez Układ Słoneczny - minął Jowisza i Saturna, fotografował Ziemię i inne planety oraz dostarczał NASA kluczowych informacji o kosmosie.

Obecnie Voyager jest 17,4 miliardów kilometrów od słońca, "w miejscu gdzie prędkość gorących, zjonizowanych gazów emitowanych przez słońce zwolniła niemal do zera" - podała agencja NASA. Naukowcy przypuszczają, że wiatr słoneczny obraca się pod wpływem wiatru międzygwiezdnego w rejonie pomiędzy gwiazdami. Według ekspertów wejście w przestrzeń międzygwiezdną zajmie Voyagerowi kolejne cztery lata.

NASA zauważyła, że prędkość wiatru słonecznego zwolniła do zera już w czerwcu, ale chciano zebrać dane z Voyagera przez kolejnych kilka miesięcy by być pewnym. Dane zostały zaprezentowane na konferencji w San Francisco. NASA opisała odkrycie jako "kamień milowy w misji Voyagera 1".

DOSTĘP PREMIUM