Europa pod śniegiem. Zasypane drogi, opóźnione pociągi, odwołane loty

Na niemieckich stacjach benzynowych zaczęło brakować paliwa, w Irlandii Północnej zamknięto wszystkie lotniska, w Słowacji pękają tory kolejowe, a po austriackich drogach nie da się jeździć bez łańcuchów na kołach. Śnieżyce i silne mrozy utrudniają komunikację na prawie całym kontynencie.

Niemcy: odwołane loty, zamknięte drogi, brak paliwa

Zima utrudnia komunikację lotniczą i samochodową w Niemczech. Na największym niemieckim lotnisku - we Frankfurcie nad Menem - odwoływane są loty, a na drogach stoją ogromne korki. Dziś rano z rozkładu lotów we Frankfurcie skreślono sto połączeń. Kolejne mogą zostać odwołane w ciągu dnia. - Rozkład zupełnie się posypał - powiedział rzecznik prasowy lotniska. Wczoraj odwołano tam w sumie 560 z 1400 zaplanowanych lotów.

Bardzo trudna sytuacja panuje na niemieckich drogach. Z powodu wielokilometrowego korku, policja zamknęła autostradę A3 pod Kolonią. Na stacjach benzynowych w Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii zaczyna brakować paliwa, ponieważ nie docierają do nich samochody dostawcze.

Francja: północne i centralne regiony pod śniegiem, utrudnienia na drogach

Śnieg i gołoledź dają się we znaki mieszkańcom Normandii i Bretanii a także położonych w centrum Francji regionów, w pasie ciągnącym się aż do Bordeaux. Wiele dróg jest częściowo zamkniętych dla ruchu. Na najbardziej ruchliwej autostradzie Francji, prowadzącej w kierunku Beneluksu i Wysp Brytyjskich, ciężarówki mogą się poruszać tylko jednym pasem. Samochody albo ugrzęzły w korkach albo posuwają się w ślimaczym tempie.- Pięć kilometrów jechałem przez godzinę. Ludzie się śmieją, no, bo co robić - tylko się śmiać - mówi jeden z kierowców.

Meteorolodzy przewidują, że opady śniegu i gołoledź utrzymają się przez cały weekend.

Wielka Brytania: zamknięte lotniska w Irlandii, zasypane autostrady

Już po raz drugi w tym miesiącu Wielka Brytania znalazła się pod śniegiem. Miejscami pokrywa śnieżna przekracza 25 centymetrów. Opadom towarzyszy mróz, który w górach Szkocji sięga minus 15 stopni.. Atak zimy nastąpił podczas najbardziej ruchliwego weekendu całego roku na lotniskach, kiedy na święta odlatuje zagranicę prawie milion podróżnych. Już wczoraj śnieg i oblodzenie na pasach zamknęły kilka portów lotniczych, w tym wszystkie w Irlandii Północnej.

Londyńskie lotniska na razie funkcjonują, ale wiele lotów odwołano, gdyż nie dotarły maszyny z innych sparaliżowanych przez zimę krajów. Jedną z dwóch autostrad łączących Anglię ze Szkocją zasypało do tego stopnia, że steki kierowców spędziło na niej noc.

Słowacja: silne mrozy, pęknięte tory

Śnieg pada w całej zachodniej, południowej i środkowej Słowacji. Zawieje i zamiecie śnieżne utrudniają jazdę w okolicach Bratysławy, Nitry i Dunajskiej Stredy, Samorina. Na Oravie i Spiszu nie pada, ale temperatura spadła do minus 17 stopni. Silne mrozy powodują opóźnienia w ruchu pociągów. Z powodu pękniętych torów nie kursują pociągi na trasach Rużomberok -Lubochnia i Bytca - Povazska Tepla.

Austria: trzeba zakładać łańcuchy na koła

W ciągu kilku godzin w Karyntii, Burgenlandzie, Górnej i Dolnej Austrii spadło ponad 20 centymetrów śniegu. Z trudem przejezdna jest autostrada A-2 na odcinku Klagenfurt-Graz. Po zjeździe z autostrad trzeba zakładać łańcuchy na koła samochodów. Opóźnione są kolejowe połączenia międzynarodowe. Ze śniegiem walczy międzynarodowe lotnisko w Schwechacie pod Wiedniem.

Benelux: zamknięte pasy ruchu, opóźnienia samolotów

Po nocnych opadach śniegu ciężkie warunki panują na drogach Flandrii i Antwerpii. W wielu miejscach przejezdny jest tylko jeden pas ruchu. Zamknięto kilka przejść granicznych z Francją i Luksemburgiem.

Na lotnisku w Brukseli odwołano kilka lotów, wiele jest opóźnionych. Jeszcze gorsza sytuacja jest na lotnisku w Amsterdamie. W hali odlotów utknęły tysiące ludzi. Odwołano co najmniej 50 lotów. Około trzech tysięcy pasażerów spędziło na lotnisku całą noc.

DOSTĘP PREMIUM