ONZ o kryzysie koreańskim. Czy dojdzie do "katastrofy"?

Rada Bezpieczeństwa ONZ na wezwanie Rosji rozpoczęła nadzwyczajne posiedzenie poświęcone kryzysowi na Półwyspie Koreańskim. Według rosyjskiego ambasadora przy ONZ Witalija Czurkina, Rada powinna wysłać "uspokajający sygnał" do Seulu i Pjongjangu.

Wcześniej południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap poinformowała, że Korea Północna postawiła w stan gotowości swoją artylerię na zachodnim brzegu półwyspu na wieść o planowanych manewrach wojsk z południa. Na południowokoreańskiej wyspie Yeonpoyeong trwają przygotowania do ćwiczeń artyleryjskich.

Jednodniowe manewry - jak zapowiadała armia Korei Południowej - miały zostać przeprowadzone między sobotą, a najbliższym wtorkiem. Wczoraj nie doszło do nich, bowiem na wyspie panowały złe warunki atmosferyczne. Korea Północna ostrzegła, że jeśli ćwiczenia artyleryjskie rozpoczną się, Koreę Południową czeka "katastrofa". Sztab południowokoreańskiej armii nie zmienił decyzji o przeprowadzeniu na Yeonpyeong jednodniowych ćwiczeń artyleryjskich, które wcześniej miały rutynowy charakter.

DOSTĘP PREMIUM