Lista zatrzymanych: 221 osób, wszyscy kandydaci

Brutalna rozprawa z białoruską opozycją trwa. Jak poinformowała Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa telewizji Biełsat, do tej pory potwierdzono zatrzymanie 221 przeciwników Aleksandra Łukaszenki, w tym wszystkich opozycyjnych kandydatów na prezydenta. - Całą noc trwały przeszukania w biurach organizacji pozarządowych. Rozbito bardzo ważny portal informacyjny ?Karta 97? - powiedziała.

"Wywożą ludzi w ciężarówkach. Mnóstwo rannych". PRZECZYTAJ

- Wczorajsza rozprawa z opozycją była znacznie brutalniejsza niż to, co znaliśmy z poprzednich wyborów. Na chwilę obecną mamy dane, że zatrzymano 221 osób, to osoby do których nazwisk udało się dotrzeć.

Wśród nich są kandydaci opozycji na prezydenta - relacjonowała Agnieszka Romaszewska-Guzy w Poranku Radia TOK FM. Milicja całą noc przeszukiwała biura organizacji pozarządowych - między innymi Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna". - Rozbito bardzo ważny portal informacyjny "Karta 97" - poinformowała.

Podczas niedzielnych demonstracji pobito trzech pracowników telewizji Biełsat. - Bardzo pobito naszego operatora Aleksandra Baradienkę. Najpierw - w czasie pobicia Uładzimira Niaklajeua - zabrano mu kamerę i przewrócono na śnieg. Poszedł po nową kamerę, dalej filmował i wtedy bardzo go pobito - relacjonowała Romaszewska-Guzy.

Łukaszenka czuje, że słabnie?

Skąd taka brutalna reakcja władz? - Mnie także to bardzo zdziwiło. Tym bardziej, że władze dołożyły bardzo wielu starań, żeby ta kampania wyglądała inaczej - np. dano więcej wolności kontrkandydatom. I nagle taki poziom agresji. Moim zdaniem nasuwa się jedno wytłumaczenie: Łukaszenka musiał się bardzo przestraszyć - oceniła dziennikarka.

- Gościem naszej stacji był były dziennikarz rosyjskiej telewizji i przeciwnik Łukaszenki - Paweł Szeremiet. Tłumaczył, że nawet jeśli Łukaszenka się trzyma, to te desperackie kroki świadczą o tym, że trzyma się słabo. Przyjrzawszy się skali tego przedziwnego zjawiska, tego co się dzieje w Mińsku zaczynam się przychylać do tej opinii - stwierdziła Romaszewska-Guzy.

Gorąca wyborcza niedziela na Białorusi (Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć galerię) >>> fot. Reuters

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM