Inicjatywa Wolna Białoru¶ wzywa do protestu. Dzi¶ o 18 pod ambasadami

Po wczorajszej demonstracji w centrum Mińska, podczas której milicja brutalnie zaatakowała protestuj±cych, Inicjatywa Wolna Białoru¶ wzywa do gromadzenia się dzi¶ w całej Europie przed budynkami białoruskich ambasad. Używa do tego m.in. Fecebooka.

"Ludzie w całej Europie spotykaj± się dzi¶ o 18:00 przed budynkami białoruskich ambasad, żeby zamanifestować swoje poparcie dla pobitych i zatrzymanych podczas wczorajszej demonstracji w Mińsku. WARSZAWA - spotykamy się o 18:00 na ul. Wiertniczej przed Ambasad± Republiki Białoru¶!" - czytamy na stronie Inicjatywy na Facebooku .

"Wczoraj w Mińsku, odbyła się demonstracja przeciwników reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Kilkadziesi±t tysięcy Białorusinów wyraziło swój sprzeciw przeciwko wyborczym fałszerstwom, braku wolno¶ci słowa i łamaniu praw człowieka. W nocnej obławie, oddziały milicji i specnazu pobiły setki demonstrantów, czę¶ć z nich znajduję się obecnie w więzieniach. Pobito i aresztowano siedmiu alternatywnych kandydatów na prezydenta.

Spotykamy się dzi¶ pod Ambasad± Republiki Białoru¶ aby zamanifestować swój sprzeciw przeciwko łamaniu elementarnych praw człowieka na Białorusi oraz okazać solidarno¶ć z ofiarami wczorajszych wydarzeń. Będziemy domagać się wyzwolenia wszystkich uwięzionych" - pisz± opozycjoni¶ci zwi±zani z Inicjatyw± Wolna Białoru¶.

Prowokacja?

To mogła być prowokacja - uważaj± uczestnicy wczorajszej spacyfikowanej przez milicję manifestacji białoruskiej opozycji. Brutalnie stłamszony protest rozpocz±ł się od ataku demonstrantów na budynek parlamentu, opozycja twierdzi, że atakuj±cymi byli milicjanci ubrani po cywilnemu.

Po wczorajszej demonstracji w centrum Mińska milicja zatrzymała siedmiu reprezentuj±cych opozycję z dziewięciu kandydatów w wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbyły się w niedzielę. Po godzinie 20.00 tysi±ce ludzi próbowały szturmować gmach parlamentu. Szturm niemal natychmiast odparto, a cała demonstracja została brutalnie rozpędzona przez siły bezpieczeństwa.

Gor±ca wyborcza niedziela na Białorusi (Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć galerię): fot. Reuters

DOSTĘP PREMIUM