Buzek: "Za bardzo zawierzyliśmy słowom Łukaszenki"

- Liczyliśmy na to, że tym razem na Białorusi będzie wyraźnie lepiej, jeśli chodzi o wybory. Zawiedliśmy się - mówił dzisiaj w Polskim Radiu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

W niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi zwyciężył urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobywając 79,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek nad ranem szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.

- Rozmawiałem z koleżankami i kolegami z parlamentu, komisji i z Rady Europy. Jest jednoznaczna opinia, że musimy bardzo ostrożnie przystępować do następnych spraw gospodarczych z Białorusią i tu musi być konkretna odpowiedź jeśli chodzi o demokratyzację - komentował białoruskie wybory przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Oczywiście przede wszystkim muszą być wypuszczeni ci, którzy zostali zatrzymani, zwłaszcza niezależni kandydaci - podkreślił.

"Zawiedliśmy się"

Zdaniem Buzka bardzo ważna dla Białorusi jest opinia publiczna, szczególnie międzynarodowa. - Białoruś musi utrzymywać stosunki ze światem zewnętrznym - podkreślił przewodniczący PE. Zwrócił uwagę, że Białoruś nie ma najlepszej sytuacji gospodarczej. - A więc Europejski Bank Inwestycyjny, także projekty europejskie mogą być wstrzymane - dodał. - Teraz sprawa jest już naprawdę poważna. Liczyliśmy na to, że tym razem na Białorusi będzie wyraźnie lepiej, jeśli chodzi o wybory. Zawiedliśmy się - mówił Buzek.

Jego zdaniem polityka wobec Białorusi nie była konsekwentna. - Restrykcje, które stosowaliśmy kilka lat temu jednak doprowadziły np. w pewnym momencie do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Krok po kroku. Chyba ostatnio za bardzo zawierzyliśmy słowom Łukaszenki, że tym razem wybory będą inne - stwierdził Buzek.

Dodał, że trochę na wyrost Zachód obiecywał i dokonywał pewnych pozytywnych kroków wobec Białorusi. - Teraz musi być tak: obiecujecie? Bardzo proszę, proszę to zrealizować, wtedy będzie wsparcie ekonomiczne, otwieranie rynku europejskiego - zaznaczył.

Zdaniem Buzka to wsparcie gospodarcze dla Białorusi jest nie do przecenienia. - Jednocześnie musimy otwierać się informacyjnie. Ludzie na Białorusi muszą wiedzieć, jaka jest sytuacja, gdyż na końcu to ludzie zadecydują, czy Białoruś uzyska prawdziwą wolność - podsumował przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

DOSTĘP PREMIUM