Koniec z "Don't ask, don't tell". Homoseksualiści mogą służyć w armii USA

Prezydent USA Barack Obama podpisał ustawę zakazującą dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w amerykańskich siłach zbrojnych. To koniec obowiązującej dotąd zasady "Don't ask, don't tell", czyli "Nie pytaj, nie mów". Zgodnie z nią osoby, które otwarcie przyznawały się do homo- lub biseksualizmu, nie mogły służyć w armii.

- Wszystkim Amerykanom, homo i heteroseksualnym, którzy chcą po prostu bronić tego kraju w mundurze, mówię: wasz kraj was potrzebuje i będziemy zaszczyceni mogąc powitać was w szeregach najznakomitszych sił zbrojnych, jakie widział świat - powiedział Obama. Dodał, że kandydaci nie będą już więcej zmuszani do kłamstw.

Przemowie towarzyszyły okrzyki z audytorium: "Dziękujemy, panie prezydencie!".

Obama już w czasie kampanii wyborczej, obiecywał, że doprowadzi do unieważnienia przepisów dyskryminujących homoseksualistów, którzy chcieli pracować w amerykańskim wojsku. Po wyborze na prezydenta zdania nie zmienił. Jednak pierwsze próby obalenia reguły "don't ask, don't tell:" zawiodły. Z kolejną propozycją nowej ustawy regulującej stosunek jawnych homoseksualistów do służby wojskowej wystąpili opozycyjni wobec prezydenta senatorowie Partii Republikańskiej. 15 Izba Reprezentantów większością 250 głosów do 174 przyjęła nowe przepisy. Trzy dni później nowe prawo zatwierdził Senat, stosunkiem głosów 65 do 31. Nowe prawo wejdzie w życie przed końcem przyszłego roku.

"Nie pytaj i nie mów"

Obowiązująca od 1993 roku do chwili obecnej zasada "Don't ask, don't tell" stanowiła, że przełożeni nie mogą pytać żołnierzy, czy są gejami. Sami żołnierze jednak nie mogli też w żaden sposób ujawniać swojej orientacji seksualnej. W efekcie obowiązywania tej reguły dowództwo armii każdego roku odmawiało przyjęcia do wojska tysiącom kandydatów-homoseksualistów. Każdy, kto demonstrował "skłonność lub zamiar zaangażowania się w aktywność homoseksualną", miał zamknięte drzwi do służby w armii, gdyż "wytworzyłoby to niemożliwe do zaakceptowania ryzyko zagrażające wysokim standardom morale, porządku i dyscypliny oraz jedności formacji, które są podstawą potencjału wojska". Niezgodność "don't ask, don't tell" z amerykańską konstytucją orzekł w październiku kalifornijski sąd federalny. Jednak kolejne sądy odwoławcze stwierdzały, że kontrowersyjne przepisy muszą pozostać w mocy do czasu ostatecznego rozpatrzenia apelacji.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM