Wielka Brytania: bunt w więzieniu. Skazani wywołali pożar

Bunt w zakładzie karnym w południowej Anglii. 40 więźniów wywołało zamieszki: wybili okna i podpalili dwa skrzydła więzienia - podaje telewizja BBC. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną buntu więźniów.

Do zamieszek doszło w nocy w więzieniu w południowej Anglii. Wtedy to grupa ok. 40 więźniów zaczęła demolować pomieszczenia i wybijać szyby w dwóch skrzydłach więzienia w Ford, w hrabstwie West Sussex. Potem więźniowie podpalili kilka pomieszczeń i ogień szybko opanował oba skrzydła.

Na miejsce przyjechała straż pożarna, a Służba Więzienna zmobilizowała 140 funkcjonariuszy, ściągniętych z innych więzień i z urlopów. Otoczyli oni cały teren więzienia i teraz przygotowują ewakuację więźniów. W Ford przebywa ich normalnie ponad 500.

Trwa ustalanie przyczyn buntu. Mogła chodzić o przydział przepustek

Jest to więzienie otwarte, o łagodnym reżymie, w którym skazani odsiadują krótkie wyroki. W związku z okresem świąteczno-noworocznym część więźniów była na przepustkach. Nie wiadomo, czy dzisiejszy bunt miał coś wspólnego z przydziałem przepustek, czy był to po prostu akt wandalizmu. Rzeczniczka Służby Więziennej powiedziała tylko, że przyczyny incydentu będą ustalane po zakończeniu akcji.

W przeszłości, więzienie w Ford było dwukrotnie poddane ostrej krytyce po inspekcjach w 2005 i 2008 roku. Stwierdzono tam między innymi przemyt alkoholu i narkotyków.

Cały świat świętował nadejście Nowego Roku. Zobacz >>>

DOSTĘP PREMIUM