Na okrętach podwodnych USA nie wolno już palić

Na okręcie podwodnym powietrza nigdy za wiele. Mimo tego, w zamkniętej metalowej przestrzeni jednostek podwodnych marynarki USA aż do tej pory wolno było palić papierosy. Teraz tysiące marynarzy - nałogowych palaczy - będą musiały się pożegnać z podwodnym ?dymkiem?.

Palić papierosy wolno m.in. na okrętach brytyjskiej marynarki. Natomiast na jednostkach francuskich, kiedy okręt znajduje się w fazie zanurzenia, jest to całkowicie zakazane. Amerykanie poszli o krok dalej. Od nowego roku na okrętach podwodnych US Navy nie wolno już palić papierosów. Wcześniej palenie było na tych jednostkach na porządku dziennym. Teraz jednak prawie 6 tys. marynarzy (40 proc. całej ich liczby) nie będzie już miało tego przywileju.

Pod wodą palić nie wolno

Zakaz obowiązywać będzie na 73 okrętach podwodnych. Palenie pod wodą się skończy, bo badania wykazały, że systemy wentylacyjne na tych jednostkach nie radzą sobie z wysokim stężeniem dymu papierosowego w powietrzu, kiedy okręt jest w zanurzeniu. Podkreślono też, że tzw. bierne palenie jest również szkodliwe, a o zdrowie żołnierzy i marynarzy należy dbać.

Zabronili palić, pozwolą na służbę kobiet

Marynarkę wojenną czeka w najbliższych latach kolejna rewolucja. Za rok służbę na okrętach podwodnych będą mogły odbywać również kobiety. Dotychczas załogi podwodnych jednostek amerykańskiej marynarki stanowili wyłącznie mężczyźni.

DOSTĘP PREMIUM