Afganistan: Polacy kontrolują afgańską armię w odległym dystrykcie

Część bojowej grupy polskich żołnierzy z bazy w Ghazni wyleciała na do Ajiristanu. Odległego dystryktu prowincji, za bezpieczeństwo której odpowiadamy.

- Głównym celem tej operacji jest wsparcie afgańskich sił bezpieczeństwa w tak odległym dystrykcie jakim jest Ajiristan - wyjaśnia ppłk. Jarosław Górowski. - Cyklicznie udajemy się tam z żołnierzami afgańskimi, żeby pomóc im w rozwiązywaniu różnych sytuacji - dodaje dowódca zgrupowania bojowego Alfa.

A "sytuacji", o których mówi wojskowy w Ajiristanie nie brakuje. - Jest to bardziej niebezpieczny rejon. Mieliśmy tam kilka starć z rebeliantami - przyznaje w rozmowie z reporterem TOK FM porucznik Tomasz Wolkowiak. - Musimy tam jeździć żeby wspierać afgańską policję i armię - dodaje.

Polacy praktycznie opuścili Ajiristan, ale wracają tam co jakiś czas, także po to, by sprawdzić jak radzą sobie sami Afgańczycy.

- Tam są trzy placówki. Jedna należy do afgańskiej armii, druga do policji, a w trzeciej znajdują się nasze siły - mówi por. Wolkowiak. - Afgańczycy wykonują tam swoje zadania we wszystkich wioskach w okolicy tych posterunków, a naszym głównym zadaniem jest ochrona całej bazy - dodaje żołnierz.

Polacy praktycznie nie opuszczają tam fortu. Na miejsce dolatują śmigłowce. Wioski, które patroluje afgańska armia i policja zamieszkują głównie Pasztuni. Oprócz ochrony potrzebują doraźnej pomocy humanitarnej, ciepłej odzieży, koców, butów, opału i żywności.

Ajiristan to dystrykt położony w dolinie otoczonej górami. Dojazd jest tam bardzo trudny i niebezpieczny. Zajmuje sporo czasu. By pokonać niespełna 100 km od stolicy prowincji potrzeba 3 dni. Jakąkolwiek pomoc humanitarną i niezbędne zaopatrzenie można dostarczyć tam tylko śmigłowcami.

Dlatego, że posterunki w Ajiristanie są jednymi z najbardziej oddalonych od polskiej bazy w Ghazni, nasi żołnierze wylatują tam tylko na kilka dni. Praktycznie nie opuszczają fortu. W razie potrzeby, ściągnięcie tam śmigłowca ratunkowego, trwa dłużej niż w inne rejony prowincji Ghazni.

DOSTĘP PREMIUM