Miliardy dolarów pomocy dla ratowników z 11 września

Ponad 9 lat po ataku Al Kaidy na Nowy Jork uczestniczący wówczas w akcji ratunkowej policjanci, strażacy i inni funkcjonariusze dostaną odszkodowania. Wielu ratowników z 11 września wskutek udziału w akcji przy WTC ciężko zachorowało.

Ustawę zapewniającą pieniądze na pomoc dla poszkodowanych w wyniku 11 września ratowników podpisał Barack Obama. Prezydentowi USA w pracy nie przeszkodził nawet urlop - stosowne dokumenty podpisał w trakcie wypoczynku na Hawajach.

Pieniądze za utracone zdrowie

Dzięki nowej ustawie policjanci, strażacy i członkowie innych służb biorących udział w akcji ratowniczej na gruzach World Trade Center, a później także w ich usuwaniu, dostaną odszkodowania. Pieniądze od państwa to rekompensata za utracone zdrowie i pracę. Mają też być pokryciem kosztów leczenia chorób, na które ratownicy zapadli wskutek wdychania toksycznego pyłu, który podniósł się z gruzów. Fundusz na wypłatę odszkodowań dla ratowników wynosi ponad 4 mld. dolarów. Zgromadzone w nim pieniądze posłużą też do sfinansowania pakietu zdrowotnego dla mieszkańców rejonu, w którym stało World Trade Center.

Choroby płuc i rak. Ratownicy stracili zdrowie

Po ataku na bliźniacze wieże WTC w Nowym Jorku do akcji ratowniczej skierowano około 60 tys. ludzi. Wielu z nich cierpi teraz na choroby płuc i nowotwory. W ubiegłym roku wypłatę 625 mln dolarów ratownikom, którzy na skutek wdychania toksycznego pyłu na gruzach WTC nabawili się ciężkich chorób, zapowiedziały władze Nowego Jorku.

TOK FM PREMIUM