''W Afganistanie zabrnęliśmy w ślepy zaułek?

- Najważniejsze jest sąsiedztwo - to linia prezydenta Komorowskiego w polityce zagranicznej - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta Komorowskiego. I dodał: - Zwłaszcza, że sąsiedztwo mamy niebanalne. Jak dodał: Misja w Afganistanie zabrnęła w ślepy zaułek.

- Jest problem ze znalezieniem klucza do stosunków z poszczególnymi państwami Europy Wschodniej. Z Rosją udaje się to przełamywać, następuje poprawa stosunków - mówił prof. Kuźniar w TOK FM. - Czy będziemy pomagać Ukrainie zbliżać się do Europy? - pytał swojego gościa Grzegorz Kozak. - Zdecydowanie tak, bo jest to w interesie i Polski i całej Europy - odpowiadał doradca prezydenta. - Linia prezydenta w polityce zagranicznej to jest linia, zgodnie z którą najważniejsze jest sąsiedztwo, zwłaszcza, że mamy sąsiedztwo niebanalne. Ważne, duże i trudne kraje - podkreślał Kuźniar.

- Białoruś to przypadek trudny, ale może nie beznadziejny - przekonywał poranny gość TOK FM. - Po tym co się stało wydaje się, że rzeczy wróciły do tego co znaliśmy, jeśli chodzi o Białoruś, w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Ale może to też nauczy opozycję białoruską, może ona będzie bardziej zjednoczona, może będzie komu pomagać - zastanawiał się Roman Kuźniar w TOK FM. - Białoruś to jest trudny przypadek, ale my jesteśmy sąsiadem i nie mamy wyboru, coś się uda, coś się nie uda, ale na pewno nie wolno nam zaniechać aktywności - podkreślał prof. Kuźniar.

"Misja w Afganistanie zabrnęła w ślepy zaułek"

Prezydent Obama zapowiedział, że do roku 2014 ekipa prezydenta Karzaja przejmie odpowiedzialność za Afganistan. - Jak pan to widzi? - pytał Grzegorz Kozak. - Ja jestem sceptyczny od paru lat, kiedy ta misja zabrnęła w ślepy zaułek i NATO nie wykazuje wystarczającej inteligencji, jeśli chodzi o podejście do Afganistanu - odpowiadał doradca prezydenta. - Ciągle opieramy się na środkach militarnych, które prowadzą donikąd. Właściwie w tej chwili wszyscy, Polska też, zwiększają swoje zaangażowanie w Afganistanie. Jeżeli zwiększamy, to pewnie oznacza, że więcej czasu zajmie nam wychodzenie - mówił prof. Roman Kuźniar w Poranku TOK FM.

TOK FM PREMIUM