"Operacja Malone". Policja publikuje wideo z ataku na auto księcia Karola

Brytyjska policja opublikowała nagranie z kamery monitoringu, na którym widać, jak protestujący przeciw podwyżce czesnego studenci atakują samochód wiozący księcia Walii Karola, i jego małżonkę, księżną Kornwalii, Camillę. Śledczy mają nadzieję, że dzięki temu uda im się zidentyfikować napastników - donosi brytyjski ?Daily Telegraph?.

Dochodzeniem ws. ataku na brytyjskiego następcę tronu i jego małżonkę zajmuje się specjalny zespół policji. Śledztwo ma kryptonim "Operacja Malone", a jego wyniki mają być przedstawione brytyjskiej minister spraw wewnętrznych. Sprawę szeroko relacjonują brytyjskie media. Opublikowane dzisiaj przez policję wideo trafiło na czołówki wszystkich najważniejszych portali internetowych.

Dotychczas policjanci zatrzymali ponad 180 osób, większość z nich w wieku od 17 do 25 lat. Inni wyjątkowo aktywni uczestnicy zamieszek, którzy są poszukiwani przez policję, są widoczni na upublicznionych dzisiaj nagraniach. Jest to m.in. kobieta, która koszem na śmieci wybiła tylną szybę w samochodzie z książęcego konwoju, oraz dwóch mężczyzn.

Księżna szturchnięta w żebra, samochody w konwoju zdewastowane

Do ataku na auto wiozące książęcą parę doszło 9 grudnia w okolicach Regent Street w centrum Londynu. Grupa napastników odłączyła się od tłumu protestujących przed brytyjskim parlamentem. Na nagraniu z monitoringu widać eskortowany przez policję konwój wiozący księcia Karola i Camillę. Nagle otacza go kilka osób, które zaczynają kopać i uderzać samochody. Widać też młodą kobietę, która podąża za Rolls-Roycem wiozącym książęcą parę i uderza w jego tył.

Samochód oblano także białą farbą. Na dwa inne samochody w konwoju napastnicy rzucili co najmniej trzy kosze na śmieci. Księżna Camilla została uderzona w żebro kijem wsuniętym przez otwarte okno. Zdjęcia zszokowanej książęcej pary opublikowały media na całym świecie.

"Napastnicy poniosą konsekwencje"

- Rozumiemy, jak ważne jest prawo do protestowania, ale ludzie, którzy łamią prawo i przez popełnianie przestępstw zagrażają tym, którzy chcą pokojowo protestować, muszą ponieść konsekwencje swoich działań - powiedział nadinspektor Matt Horne, który nadzoruje operację.

Częściowe zaćmienie słońca widoczne w Polsce (Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć galerię):

fot. Alert24

DOSTĘP PREMIUM