Dowódca "USS Enterprise" zwolniony za sprośne taśmy

Dowódca lotniskowca USS "Enterprise", Owen Honors, stracił stanowisko - pisze BBC. Komandor Honors przestał być dowódcą lotniskowca po tym, jak na jaw wyszły filmy wideo, które kręcił na okręcie. Były na nich udawane sceny masturbacji, kobiety pod prysznicem i wyzwiska pod adresem homoseksualistów.

Marynarka wojenna USA w specjalnym oświadczeniu stwierdziła, że działania komandora Honorsa, oraz jego "zupełny brak rozsądku i profesjonalizmu" podczas służby, stawiają pod znakiem zapytania jego charakter i kondycję psychiczną niezbędną do dowodzenia okrętem. Nowym dowódcą USS "Enterprise" został admirał John Harvey Jr. - poinformowała US Navy.

Pilot z elitarnej szkoły i filmowiec-amator

Komandor Honors to były pilot F-14, wykształcony w elitarnej szkole Top Gun. Zanim objął funkcję kapitana "Enterprise", był tam pierwszym oficerem. Właśnie wtedy nakręcił filmy, które w ubiegłym tygodniu ujawniła gazeta "Virginian-Pilot". Moment ujawnienia filmów pokazujących homofobię na tak wysokich stanowiskach jak dowództwo jednej z najważniejszych jednostek floty - potężnego lotniskowca o napędzie atomowym - był wyjątkowo niesprzyjający dla Honorsa i samej armii Stanów Zjednoczonych. Zaledwie kilka tygodni temu prezydent USA Barack Obama podpisał ustawę umożliwiającą osobom o jawnej orientacji homoseksualnej służbę w armii.

Marynarka: to niedopuszczalne

- Otrzymałem przez lata kilka skarg na niewłaściwy materiał na tych filmach, nigdy nikt mi tego nie powiedział osobiście, (takie informacje - red.) przychodziły innnymi kanałami - przyznał sam Honors we wstępie do jednego ze swoich dzieł. W jednym z filmów kapitan filmuje dwie służące na okręcie jako marynarze kobiety, mówiąc, że "laski pod prysznicem" to jego "ulubiony temat". Według rzecznika amerykańskiej marynarki, komandora Chrisa Simsa, filmy komandora Honorsa "są nie do zaakceptowania kiedyś i są nie do zaakceptowania dziś". Pierwsi oficerowie "mają dawać swoją postawą przykład i są odpowiedzialni za wyznaczanie właściwych standardów honoru, odwagi i poświęcenia, jakich oczekujemy od marynarzy" - dodał Sims.

Część podwładnych broni dowódcy

Niektórzy marynarze, którzy służyli pod komendą Honorsa, na Facebooku bronili jego nagrań, nazywając je potrzebnym wzmocnieniem morale podczas długotrwałych misji. Filmy zostały nakręcone w 2006 i 2007 roku, gdy USS Enterpise był na dwóch sześciomiesięcznych misjach w Zatoce Perskiej, gdzie wspierał amerykańskie wojska służące w Iraku i Afganistanie. Marynarze oświadczyli, że Honors dbał o swoich ludzi, a kręcąc filmy pomagał im zrelaksować się po służbie.

"USS Enterprise" w tym miesiącu z powrotem popłynie na Bliski Wschód. Tym razem filmów nie będzie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM