Diecezja ogłosi bankructwo - rujnują ją pozwy za molestowanie

Rzymskokatolicka archidiecezja w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych zapowiedziała ogłoszenie bankructwa. To skutek pozwów sądowych dotyczących molestowana seksualnego dzieci przez księży, które miało miejsce wiele lat temu.

W specjalnym oświadczeniu arcybiskup Jerome Listecki wyjaśnił, że bankructwo jest bezpośrednim skutkiem wyroku sądu, który uznał, iż firmy ubezpieczeniowe nie są zobowiązane do wypłaty odszkodowań związanych ze skandalem seksualnym. Oznacza to, że całkowity koszt rekompensat dla ofiar molestowania przez księży spada na Kościół Katolicki.

- Nie jesteśmy w stanie pogodzić roszczeń poszkodowanych z bieżącymi obowiązkami wobec wiernych - podkreślił arcybiskup Listecki. Przypomniał on, że od 2002 roku archidiecezja w Milwaukee sprzedała wiele swoich nieruchomości, zlikwidowała konta inwestycyjne i ograniczyła bieżące wydatki o 40%. Łączna suma odszkodowań wyniosła 29 milionów dolarów.

Szacuje się, że skandal seksualny kosztował amerykański Kościół Katolicki 2 miliardy dolarów w ciągu ostatnich 5 lat. Wiele diecezji nie wytrzymało tych obciążeń z ogłosiło bankructwo.

DOSTĘP PREMIUM