Szwecja: Koptowie chcą ochrony swoich świątyń

Mieszkający w Szwecji wierni ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego zwrócili się do władz o policyjną ochronę ich świątyń. Spowodowały to pojawiające się w internecie wymierzone w nich groźby oraz noworoczny zamach na ich kościół w Egipcie.

W Szwecji mieszka około tysiąca sześciuset osób będących członkami tego chrześcijańskiego kościoła bliskowschodniego, którego zwierzchnikiem jest patriarcha mający siedzibę w Kairze.

Koptowie opierają się na kalendarzu juliańskim i dlatego ich Święta Bożego Narodzenia przypadają w bieżącym tygodniu. Wigilię obchodzą szóstego stycznia, a uroczyste nabożeństwo odprawiane jest w nocy z czwartku na piątek. W tym roku Koptowie obawiają się głównie zamachów ze strony islamskich terrorystów podczas nabożeństw, na których gromadzi się większość współwyznawców.

Z tego powodu zdecydowano się już na czasowe zamknięcie jednego z trzech koptyjskich kościołów w Szwecji, a mianowicie świątyni w Goeteborgu. Dwie pozostałe są w Sztokholmie i w oddalonym od niego o kilkadziesiąt kilometrów mieście Soedertaelje.

TOK FM PREMIUM