Radykalni islamiści nawołują do kolejnych ataków na egipskich chrześcijan

Egipskie władze podjęły decyzję o zwiększeniu ochrony koptyjskich kościołów w tym kraju. Jest to działanie prewencyjne, które ma ochronić chrześcijańskich Koptów oczekujących w Święta Bożego Narodzenia przed atakami terrorystycznymi.

W kalendarzu, używanym przez chrześcijan obrządków wschodnich, dziś przypada wigilia Bożego Narodzenia. Przed świątyniami koptyjskimi mają zostać rozlokowane dodatkowe patrole policji, także zmotoryzowane. Również niektóre środowiska muzułmańskie nawołują wiernych do tworzenia żywych tarcz przed kościołami koptyjskimi. Ma to być gest solidarności egipskich muzułmanów wobec chrześcijańskiej mniejszości.

Jednak taka postawa nie odnosi się do całego społeczeństwa. Radykalni wyznawcy islamu apelują do swych sympatyków o ataki na koptyjskie miejsca kultu. W tym celu publikują na swych stronach internetowych adresy świątyń w Egipcie i Europie. Mają się one stać celem zamachów w ciągu nadchodzących dni. Na stronach można przeczytać apel do wszystkich muzułmanów, aby nie wahali się atakować świętych miejsc chrześcijan. Według ekstremistów, jest to wręcz obowiązkiem każdego wierzącego wyznawcy islamu.

W ataku na świątynię Al-Qiddissin w Aleksandrii w Nowy Rok zginęły 23 osoby, a 97 zostało rannych. Oprócz kościoła w Aleksandrii, na liście ekstremistów znalazły się również świątynie z Niemiec i Francji, w których Koptowie zwykli odprawiać nabożeństwa.

Większość mieszkańców Egiptu to muzułmanie. Wierni Kościoła koptyjskiego stanowią około 10 procent ludności. W kraju wielokrotnie dochodziło do starć i aktów terroru na tle religijnym.

DOSTĘP PREMIUM