Korea Płd: Oświadczenie północy ma "propagandowy charakter"

Korea Południowa odrzuciła ofertę Pjongjangu dotyczącą przeprowadzenia bezpośrednich rozmów, które pomogłyby w złagodzeniu napięć na Półwyspie Koreańskim. Seul uznał, iż wczorajsze oświadczenie północnokoreańskiego rządu miało wyłącznie propagandowy charakter.

W środę północnokoreańskie władze zaproponowały spotkanie przedstawicieli obydwu państw koreańskich, które miałoby pomóc w rozwiązaniu trudnej sytuacji na Półwyspie. Przedstawiciel południowokoreańskiego Ministerstwa ds. Yjednoczenia stwierdził, iż tego typu propozycje nie są traktowane poważnie.

Pjongjang miał już w przeszłości składać Korei Południowej podobne deklaracje, jednakże zawsze były to "puste gesty".

Skomplikowana sytuacja na Płw. Koreańskim to główny temat rozmów amerykańskiego wysłannika ds. Korei Północnej Stephena Boswortha, który w Pekinie spotkał się dziś z przedstawicielami chińskich władz.

"Obydwie strony zgodziły się kontynuować pracę na rzecz zachowania pokoju i stabilności Półwyspu Koreańskiego, a także wznowienia sześciostronnych negocjacji rozbrojeniowych" - poinformował rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei. Bosworth po wizycie w Seulu i Pekinie jutro uda się do Japonii.

Tokio jest ostatnim etapem jego podróży, w trakcie której prowadzone są konsultacje dotyczące sposobu przełamania impasu w rozmowach sześciostronnych na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

DOSTĘP PREMIUM